Biblické zamyslenia: List Rimanom #14

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Rim 7, 1 – 13

Vari neviete, bratia – veď hovorím takým, čo poznajú zákon –, že zákon panuje nad človekom, dokiaľ žije? Aj vydatú ženu zákon viaže len k žijúcemu mužovi; ak muž zomrie, je oslobodená od zákona muža. Kým teda žije muž, budú ju volať cudzoložnicou, ak patrí inému mužovi. Ale ak muž zomrie, je oslobodená od zákona a nie je cudzoložnicou, ak patrí inému mužovi. Tak ste aj vy, bratia moji, zomreli zákonu skrze Kristovo telo, aby ste patrili inému, tomu, ktorý bol vzkriesený z mŕtvych, aby sme prinášali ovocie Bohu. Lebo kým sme boli v tele, pôsobili v našich údoch hriešne vášne, podnecované zákonom, a prinášali ovocie smrti. Ale teraz sme oslobodení od zákona, lebo sme zomreli tomu, čo nás držalo v zajatí, aby sme tak slúžili po novom, v Duchu, a nie po starom, podľa litery. Čo teda povieme? Je zákon hriechom? Vonkoncom nie! Ale hriech som poznal iba skrze zákon; veď by som nevedel o žiadostivosti, keby zákon nehovoril: „Nepožiadaš.“ Ale hriech, keď sa mu naskytla príležitosť, skrze prikázanie vzbudil vo mne všetku žiadostivosť; lebo bez zákona bol hriech mŕtvy. Ja som kedysi žil bez zákona, ale keď prišlo prikázanie, hriech ožil a ja som zomrel; i ukázalo sa, že to prikázanie, ktoré bolo pre život, bolo mi na smrť. Lebo hriech, keď sa mu naskytla príležitosť, skrze prikázanie ma zviedol, a tým zabil. Tak teda zákon je svätý, aj prikázanie je sväté, spravodlivé a dobré. Teda to dobré stalo sa mi smrťou? Vonkoncom nie! Ale hriech, aby sa ukázal ako hriech, spôsobil mi prostredníctvom toho dobrého smrť, aby sa tak hriech skrze prikázanie ukázal nadmieru hriešnym.

LECTIO

V predošlých kapitolách apoštol vysvetľoval, že skrze Kristovu smrť človek získal slobodu od nadvlády hriechu a smrti. V týchto veršoch poukazuje na skutočnosť, že kresťania, ktorí „zomreli“ s Kristom, sa už nemusia zaoberať špeciálnymi predpismi zákona daného skrze Mojžiša, lebo sú oslobodení od ich dodržiavania. To však neznamená, že odmieta zákon a že si každý môže robiť, čo sa mu páči. Účelom oslobodenia od zákona je, „aby ste patrili inému“ (v. 7b). V prípade kresťana je tým „iným“ oslávený Kristus, ktorý sa stáva akoby „druhým manželom“ a je pre kresťana Pánom.

„… aby sme slúžili po novom, v Duchu, nie po starom podľa litery“ (v. 6).

MEDITATIO

Zo zákona pochádza poznanie hriechu. Nezmýva viny, nedáva život, nerobí človeka schopným konať, čo prikazuje. Je „literou“ – vonkajšou normou, ktorá nemení vnútro. Robím niečo, čo musím, alebo nerobím to, čo nesmiem robiť, ale moje srdce zostáva tvrdé. Ale slúžiť po novom, v Duchu, znamená dovoliť Duchu Svätému, aby sa zmocnil srdca.

Lebo on mení to, čo nemôže zmeniť zákon. Duch prichádza od Boha a v hĺbke srdca dosvedčuje, že Boh je spojenec a nie nepriateľ. Tým v nás „prebúdza nového človeka“, ktorý miluje Boha a s radosťou plní to, čo mu Boh prikazuje. Ba ešte viac, sám s nami a v nás vykonáva to, čo prikazuje. Je dôležité si uvedomiť, že aj Ježišove slová sa nám môžu stať literou – vonkajším zákonom, ak sa neotvoríme Duchu a nebudeme mu chcieť slúžiť po novom, z lásky k Milovanému.

ORATIO

Príď, Duchu Svätý tvorivý, príď svojich verných navštíviť, naplň nám srdcia milosťou, ktoré si stvoril múdrosťou. Tešiteľom si nazvaný, dar Boží z neba nám daný, zdroj živý, láska, oheň v nej i pomazanie duchovné. Osvieť nás, ducha posilňuj, do sŕdc vlej lásku ohnivú; keď telo klesá v slabosti, vzpriamuj ho silou milosti. Nauč nás Otca poznávať a jeho Syna milovať a v teba, Ducha obidvoch, daj veriť vždy, vo všetkých dňoch. Amen. (Hymnus „Veni, creator Spiritus“)

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý mi ponúka Ducha lásky

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,