Biblické zamyslenia: List Rimanom #27

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Rim 12, 9 – 16

Láska nech je bez pretvárky. Nenáviďte zlo, lipnite k dobru. Milujte sa navzájom bratskou láskou, predbiehajte sa vzájomne v úctivosti, v horlivosti neochabujte, buďte vrúcneho ducha, slúžte Pánovi. V nádeji sa radujte, v súžení buďte trpezliví, v modlitbe vytrvalí. Majte účasť na potrebách svätých, buďte pohostinní. Žehnajte tých, čo vás prenasledujú – žehnajte a nepreklínajte! Radujte sa s radujúcimi, plačte s plačúcimi! Navzájom rovnako zmýšľajte; a nezmýšľajte vysoko, ale prikláňajte sa k nízkym. Nebuďte múdri sami pre seba.

LECTIO

Po rozprave o charizmách pre službu v Cirkvi Pavol hovorí o láske. S horlivosťou sa obracia na Rimanov a predkladá im celý rad praktických požiadaviek založených na láske. Načrtáva tak pravidlá kresťanského života, ktoré vedú k pokojným a veľkorysým vzťahom medzi jednotlivcami i v rámci spoločenstva. Láska zjednocuje mnohorakosť darov, zabraňuje roztržkám, žiarlivosti a závisti pri službe.

„Láska nech je bez pretvárky“ (v. 9).
„Láska nech je nepokrytecká (v. 9; ekum. prekl.).

MEDITATIO

Na úvod jedno spresnenie: Keď budeme teraz hovoriť o láske, tak nebudeme hovoriť o citoch. Budeme hovoriť o láske ako o rozhodnutí poslúžiť. Keď pociťujeme k niekomu city lásky, to nám môže našu službu voči nemu uľahčiť. Ale keď ich nepociťujeme, to nám nemôže zabrániť, aby sme mu lásku preukázali. O láske, ktorá je nepokrytecká, budeme uvažovať vo veľmi praktickej rovine. Predstavme si človeka, ktorý nám nie je práve veľmi sympatický. (Ak taký neexistuje, tak si predstavte toho, pri ktorom ste sa nahnevali. Ak ani taký nie je, tak nadnes máte voľno.) Predstavme si teda, že tento človek ide oproti nám. Láska káže, aby sme sa netvárili, že ho nevidíme. Môžeme zareagovať trojako. Nebudem sa na neho usmievať, nie som predsa pokrytec. Je to síce bez pretvárky, ale nie je to láska. Usmejem sa, nech vidí, že… Je to síce prejav lásky, ale nie je to bez pretvárky. Láska bez pretvárky reaguje: Pane, ty vieš, čo pri tomto človeku prežívam, ale z lásky k tebe sa rozhodujem usmiať sa naňho. To nič, že sa nám to nie vždy podarí, dôležité je, aby sme sa pre lásku rozhodli. Najlepším liekom na to, aby sme sa nemuseli pretvarovať či trápiť pri podobných situáciách, je dopredu pripraviť svoje srdce modlitbou. Ak vieme, že máme problém s nejakým človekom, modlime sa, aby nám Pán rozšíril srdce, aby sme v ňom mali „dosť miesta“ aj pre neho.

ORATIO

Duchu Svätý, ty si láska medzi Otcom a Synom. Ty si láska aj v mojom srdci. Prosím ťa, rozšír moje srdce na ľudí, ktorých nedokážem prijať takých, akí sú. Daj mi silu vždy sa rozhodnúť pre lásku, byť schopným milovať ako prvý, a to aj tých, ktorí ma zranili.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý sa rozhodol pre lásku

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,