Biblické zamyslenia: List Rimanom #32

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Rim 14, 14 – 23

Viem a som si istý v Pánu Ježišovi, že nič nie je nečisté samo v sebe; len tomu je niečo nečisté, kto to za nečisté pokladá. Ale ak sa tvoj brat zarmucuje pre jedlo, už nekonáš podľa lásky. Neprivádzaj svojím jedlom do záhuby toho, za ktorého zomrel Kristus! Nech teda nie je vaše dobro vystavené potupe. Veď Božie kráľovstvo nie je jedlo a nápoj, ale spravodlivosť, pokoj a radosť v Duchu Svätom. Kto takto slúži Kristovi, páči sa Bohu a ľudia si ho vážia. Preto sa usilujme o to, čo slúži pre pokoj a na vzájomné budovanie. Nenič Božie dielo pre jedlo! Ono je všetko čisté, ale zlé je pre človeka, ktorý jedením pohoršuje. Dobre je nejesť mäso a nepiť víno ani nič, čo pohoršuje tvojho brata. Tú vieru, ktorú máš, maj sám pre seba pred Bohom. Blahoslavený, kto nesúdi seba samého za to, čo uznáva za dobré. Ale kto je, hoci má pochybnosti, je odsúdený, lebo to nebolo z viery; a všetko, čo nie je z viery, je hriech.

LECTIO

Tieto verše nám ukazujú, že Pavol stavia lásku nad slobodu. Pravidlo lásky vyžaduje, aby nikto nepresadzoval vlastné presvedčenie, hoci je správne,  ak by to vyvolávalo rozbroje a privádzalo iných do záhuby. Pavol si uvedomuje, že isté problémy môžu byť okrajové, a predsa vyzýva kresťanov, aby sa nimi zaoberali, a tak zabránili tomu, aby sa „slabší brat“ pohoršil, teda priklonil k hriechu. Zase apeluje na svedomie, ktorého najvyšším zákonom je Božia pravda. „Veď Božie kráľovstvo nie je jedlo a nápoj, ale spravodlivosť a pokoj v Duchu Svätom“ (v. 17).

„Kto takto slúži Kristovi, páči sa Bohu a ľudia si ho vážia“ (v. 18).

MEDITATIO

Kto slúži Kristovi tak, že hodnoty Božieho kráľovstva povýši aj prakticky v každodennom živote nad ostatné hodnoty, páči sa Bohu a ľudia si ho vážia. Čo to znamená, povýšiť spravodlivosť a pokoj nad jedlo a nápoj? Príklad z bežného života, ako povýšiť pokoj nad jedlo: Manželovi veľmi nechutí to, čo navarila manželka. Jednoducho jej to dnes nevyšlo. Ak manžel povýši jedlo nad pokoj, začne sa rozčuľovať a šomrať, hrabe sa v jedle. Manželka sa rozhnevá a je po pokoji. Ale keď povýši pokoj – hodnotu Božieho kráľovstva – nad jedlo, tak zje, koľko môže, a poďakuje sa. A ak manželke prekáža, že manžel mľaská, a stále sa pre to hádajú, nech to skúsi prijať a povýšiť pokoj nad svoje predstavy. Je veľmi veľa vecí, kde sa môžeme cvičiť v tom, ako povyšovať hodnoty Božie nad hodnoty ľudské. Tento princíp sa má (a dá) uplatňovať v každom spoločenstve. (No nejde o to, aby sme robili kompromisy s hriechom, napr. necháme deti klamať kvôli pokoju.) Ide o to, aby sme sa vedeli zrieknuť svojho dobra kvôli dobru spoločnému alebo menšieho dobra kvôli dobru väčšiemu.

ORATIO

Pane, verím, že ak budem hľadať najprv Božie kráľovstvo a jeho  spravodlivosť, všetko ostatné dostanem navyše. Daj mi svojho Ducha, aby som to vládal uskutočňovať v každodennom živote. Daj mi milosť sebazapierania, aby som povýšil tvoje hodnoty nad svoje dobrá. Pripomínaj mi to a zastav ma vždy, keď budem chcieť reagovať naopak (porov. Mt 6, 33).

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý miluje tých, s ktorými žijem

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*