Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #87

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Rim 1, 1 – 17

Pavol, služobník Krista Ježiša povolaný za apoštola, vybraný hlásať Božie evanjelium, ktoré Boh vopred prisľúbil vo Svätých písmach skrze svojich prorokov o svojom Synovi, ktorý podľa tela pochádza z Dávidovho rodu a podľa Ducha svätosti od vzkriesenia z mŕtvych je ustanovený v moci ako Boží Syn, o Ježišovi Kristovi, našom Pánovi. Skrze neho sme dostali milosť a apoštolský úrad, aby na slávu jeho mena poslušne uverili všetky národy; k nim patríte aj vy, povolaní Ježišom Kristom. Všetkým, čo sú v Ríme, Bohom milovaným, povolaným svätým: Milosť vám a pokoj od Boha, nášho Otca, i od Pána Ježiša Krista. Predovšetkým vzdávam vďaky svojmu Bohu skrze Ježiša Krista za vás všetkých, pretože sa vaša viera zvestuje po celom svete. Veď Boh, ktorému z tej duše slúžim v evanjeliu jeho Syna, je mi svedkom, ako si na vás ustavične spomínam vo všetkých svojich modlitbách a prosím, či by sa mi raz predsa len nepodarilo prísť k vám, ak to bude Božia vôľa. Lebo túžim vidieť vás a dať vám nejaký duchovný dar na vašu posilu, to jest, aby sme sa navzájom potešili spoločnou vierou, vašou i mojou. Nechcem, bratia, aby ste nevedeli, že som už veľa ráz pomýšľal ísť k vám, aby som aj u vás mal nejaké ovocie, tak ako u ostatných národov, – ale až doteraz sa mi v tom prekážalo. Som dlžníkom Grékov i barbarov, múdrych i nemúdrych. A tak pokiaľ ide o mňa, som pripravený hlásať evanjelium aj vám, čo ste v Ríme. Lebo ja sa za evanjelium nehanbím; veď ono je Božou mocou na spásu každému, kto verí, najprv Židovi, potom Grékovi. V ňom sa totiž zjavuje Božia spravodlivosť z viery pre vieru, ako je napísané: „Spravodlivý bude žiť z viery.“

LECTIO

V úvode tohto listu chce Pavol nadviazať kontakt s cirkevnou obcou, ktorú nezaložil osobne. Predstavuje teda niekoľkými „titulmi“ sám seba. Rímskych kresťanov označuje ako „svätí“, t. j. posvätení Bohom samotným, pripomína im Božiu lásku k nim a to, že sú ním povolaní do spoločenstva a k „poslušnosti viery“. Niekoľkými riadkami Pavol vyjadril svoje vlastné malé vyznanie viery a načrtáva aj „vodiacu niť“ listu: v evanjeliu sa zjavuje „Božia spravodlivosť“, to znamená, že Boh chce spasiť v Ježišovi Kristovi všetkých ľudí a túto spásu im verne ponúka. Nevyhnutnou podmienkou na prijatie spásy je viera. Vierou človek slobodne a úplne prijíma ponúkaný Boží dar.

„Lebo túžim vidieť vás a dať vám nejaký duchovný dar…“ (v. 11).

MEDITATIO

Prvých kresťanov charakterizovalo to, že „všetko mali spoločné“ (Sk 2, 44). Hmotné i duchovné dobrá. Vlastne každý bol každému darom.

Takto pristupoval aj Pavol k rímskym veriacim. Chcel im darovať čosi zo seba, aby boli posilnení; a tiež vedel, že aj oni ho majú čím obohatiť. Aj to vyjadril: „… aby sme sa vašou a mojou vierou navzájom povzbudili“ (v. 12; ekum. prekl.).

Je to krásny postoj srdca, ktorý si chcem s Božou milosťou osvojiť.

Chcem byť darom pre iných. Nielen tým, čo mám, ale hlavne tým, čím som. Môžem im dať nejaký hmotný dar, ale aj duchovný. Ísť na stretnutie s niekým s túžbou v srdci dať mu nejaký duchovný dar je už samo osebe darom. A ľudia, s ktorými sa stretávam, ma majú tiež čím obohatiť, môžu mi byť darom. Tak môžeme byť denne obohatení spoločným obdarúvaním sa. Začnem však od seba.

ORATIO

Pane Ježišu, ty si najväčší dar, aký som kedy mohol dostať. Chcem byť ako ty. Nezištne sa darovať iným, začať od seba a nečakať, kým mi to ostatní začnú odplácať. Daj mi do srdca takú túžbu, akú si dal sv. Pavlovi. Urob ma darom pre všetkých, s ktorými sa stretnem. Ďakujem, že som tebou milovaný a povolaný do spoločenstva s tebou.

CONTEMPLATIO

Ježiš – dar od Otca

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,