Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 15.5.2022

Nedeľa 15.5.2022

Čo tým Ježiš myslel, keď povedal, “Teraz je Syn človeka oslávený a v ňom je oslávený Boh. A keď je Boh oslávený v ňom, aj Boh jeho v sebe oslávi, a čoskoro ho oslávi.” ? To sú naozaj dôležité slová, ktoré boli vyslovené, keď Judáš vyšiel von aby zradil Ježiša. Avšak Ježiš neznie nahnevane ani ublížene. Naopak, zdá sa byť spokojný, naplnený, ba dokonca triumfujúci. Čo teda mohol myslieť týmito naozaj dôležitými slovami?

Pozrime sa najprv na význam  slova ‘osláviť‘. Znamená to dať slávu niekomu alebo niečomu. Dávať niekomu slávu môže znamenať vyjadriť mu uznanie za dosiahnutie niečoho. Tento význam slova sa nehodí len tak ľahko na všetky slová, ktoré Ježiš vyslovil. Ale toto slovo má ešte aj iný význam. Pamätáte si, čo sa stalo Mojžišovi v prítomnosti Boha? Jeho tvár žiarila svetlom. Jas postupne slabol, až kým sa znovu nestretol s Bohom, a vtedy sa ten jas znovu vrátil. Vieme, že žiaril Pánovou slávou; čo znamená prejav fyzickej prítomnosti Boha.

Ježiš bol teda pripravený čeliť svojmu utrpeniu. Svojou pokojnou reakciou na hrôzu, ktorá ho čakala v blízkej budúcnosti, ukázal fyzický prejav Božej prítomnosti. “Teraz je Syn človeka oslávený …” Prejav fyzickej prítomnosti Boha v Ježišovi mu daroval pokoj, ktorý bol v týchto okolnostiach neobvyklý. Bola to Božia zásluha, že to dosiahol. “…a Boh je v ňom oslávený”. Tak Ježiš následne čelil krížu, zostúpil k zosnulým, bol vzkriesený z mŕtvych a vystúpil do neba. Žiadny normálny človek by to nedokázal, iba ten, ktorý bol tiež Bohom. Ježiš bol v Bohu (zjednotený s ním), práve tak ako Boh bol v Ježišovi (zjednotený s ním). A Ježiš v Bohu dostal uznanie za to, že premohol hriech a smrť. “…a Boh aj jeho (Syna človeka) v sebe oslávi.” A celá aktivita prinesenia prítomnosti Boha z neba na Zem, v Ježišovi, mala nastať ihneď. “… a čoskoro ho oslávi.”

Prečo bol Ježiš taký dychtivý povedať svojim učeníkom, že nadchádzajúce udalosti budú ukazovať manifestáciu prítomnosti Boha, a tiež aj pôsobenie Božej vôle v jednote s Ježišom? Práve toto si mali všimnúť. Nie mučenie, smrť, zármutok, vzkriesenie, radosť, vystúpenie do neba a zázraky. Mali pozdvihnúť svoje oči a povzniesť svoje myšlienky ponad fyzické udalosti a ponad svoje emócie. Namiesto toho mali vidieť duchovný význam toho, čo sa dialo. A potom im Ježiš povedal, ako budú aj oni oslávení, a Boh bude oslávený v nich. Ako? Tak, že sa budú navzájom milovať, tak ako Ježiš miloval ich. Pre ľudí nie je prirodzené milovať sa navzájom bezpodmienečne. Ale keď Duch Svätý zostúpil na Turíce na učeníkov, stali sa zjednotenými s duchom samotného Ježiša. A manifestácia fyzickej prítomnosti Ježiša v nich im následne umožnila milovať sa navzájom tak, ako ich miloval Ježiš. A takto potom všetci spoznali, že sú jeho učeníci.

Ako teda môžu všetci ľudia spoznať, že ty a ja sme Ježišovi učeníci? Rovnako. Bezpodmienečná láska je znamením. Môžu to dokázať iba tí, ktorí majú Božieho Ducha a nechajú sa ním viesť. Tak môžeme pozdvihnúť svoj zrak ponad naše ťažké okolnosti, a dokonca aj ponad naše emócie, aby sme videli duchovný význam bezpodmienečnej lásky. Ak ponúkneme bezpodmienečnú lásku, ľudia stretnú Ježiša. To je evanjelizácia.