Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 16.2.2020

Nedeľa 16.2.2020

Deti vedia, že vyzerajú ako ich rodičia. Sú stvorené na obraz svojich rodičov. Rovnako Božie deti vedia, že sú stvorené na obraz svojho Otca. Otec si môže slobodne zvoliť, že urobí to, čo ho poteší (Žalm 115: 3), takže jeho deti sú rovnako slobodné. Sloboda je taká dôležitá, že Ježiš nás prišiel oslobodiť z otroctva hriechu. Aby sme si zvolili Boha, potrebujeme na to slobodu, ktorú sme od Neho dostali. Otroci nemajú na výber, ale deti áno.

V knihe Sirachovcovej sme čítali, že ľudia si môžu slobodne zvoliť svoju vlastnú budúcnosť. Čo však bolo na výber? Ľudia sa mohli rozhodnúť slobodne nasledovať Boha a teda mať život, alebo sa mohli rozhodnúť odmietnuť Boha a vybrať si tak smrť. Bohužiaľ, iba tí, ktorí majú vzťah s Bohom, sa ho rozhodnú nasledovať. Neznalosť znamená nemať žiadny vzťah s Bohom. Začiatkom múdrosti je bázeň pred Pánom (Stará zmluva). Ale úplná múdrosť je vzťah lásky s ním a rozhodnutie ho nasledovať (Nový zákon).

Ježiš vysvetľuje to isté v Matúšovom evanjeliu. Ježiš neprišiel, aby Zákon zrušil, ale aby ho naplnil. Žiaden človek v Starej zmluve nemohol dodržať celý zákon, pretože v tom nebolo ich srdce. Keď sa však naše srdce zmení a staneme sa Božími deťmi, chceme sa riadiť zákonom. Prečo? Pretože chceme plniť vôľu nášho Otca v nebi. Táto voľba nám dáva moc robiť dokonca viac, ako vyžaduje zákon. Ak sa rozhodneme plniť Otcovu vôľu, Duch Svätý nás k tomu uschopní. Rozhodujeme sa milovať Boha, svojho blížneho i seba samého. Keď sa rozhodneme tak urobiť, nikdy nechceme porušiť zákon. Neexistuje žiadny zákon proti láske.

Dnes i každý deň čelíš ty aj ja rovnakej voľbe. Môžeme sa slobodne rozhodnúť pre Ježiša. Všetko je dovolené, ale nie všetko je pre nás dobré. Keď sa rozhodneme byť synmi a dcérami nášho Nebeského Otca, vyberieme si život. Ak sa rozhodneme milovať, nechceme konať neprávosť alebo hrešiť voči svojmu blížnemu. Voľba milovať (či už si to daní ľudia zaslúžia alebo nie) buduje vzťahy a prináša osobný pokoj a šťastie. Je to dobrá voľba pre slobodných ľudí.

Niekedy, keď sa život stáva ťažkým, majú ľudia myšlienky na smrť. Buď si želajú, aby boli mŕtvi, alebo začnú premýšľať o samovražde. Niekedy sa tieto myšlienky alebo dokonca samovraždy vyskytujú v rodine. Ježiš dokáže oslobodiť ľudí od takýchto vecí. Ak existuje takýto vzorec v rodine, odpusti svojim rodičom a predkom každú ich myšlienku o smrti a každú voľbu samovraždy. Ak to platí pre tvoj život, potom sa kajaj za svoje myšlienky a voľby smrti a vyber si život. Žehnám ti život a život v celej jeho plnosti.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%