Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 7.6.2020

Nedeľa 7.6.2020

Mojžiš vystúpil na vrch, aby sa stretol s Bohom. Robert a ja sme radi vystúpili na mnoho vrchov, ale nikdy sme nešli na vrch nesúc kamenné tabule. Dostať sa na vrch je dosť náročné aj bez vynášania kameňov! Na tomto mieste stretnutia Boh vyjavil svoje meno a svoju povahu. Keď som to čítala, obvykle som videla slová ‘pomalý do hnevu‘. Pretože ja som žila s hnevom, strach z hnevu ma nabádal, aby som videla iba hnev a nepočula ostatné nádherné slová. Podľa možností bolo treba vyhnúť sa akémukoľvek hnevu. Nezáležalo na tom, či je rýchly alebo pomalý. Ak tu bolo riziko, že sa niekto na mňa nahnevá, bolo lepšie vyhnúť sa mu. Takto som mimovoľne budovala bariéru medzi mnou a Bohom a to mi bránilo prijať jeho milosrdenstvo, nežnosť, láskavosť a vernosť. Táto reakcia na hnev mi však nebránila vyjadrovať svoj hnev, a tak sa v našej rodine stále udržiaval cyklus hnevu.

Robert vyrastal v konfliktnej rodine. Jeho otec bol nahnevaný na svoj život. Trpel pre svoje chatrné zdravie, neúspešnú kariéru, finančné problémy, traumatické zážitky z vojny a iné. Svoj hnev prenášal na svoju rodinu. Robert vyrastal so silnou potrebou mať okolo seba pokojných ľudí. Ešte aj dnes, keď vnúčatá robia krik, musí odísť niekam kde je ticho. Jeho reakciou je utiahnuť sa na svoje miesto na vrchu kopca a nájsť pokoj.

Keď čítaš slová, ktoré Boh hovoril Mojžišovi, ktoré z nich ti udrie do očí? Zastavíš sa pri hneve, tak ako ja? Ak je to tak, môžeš ho požiadať aby ťa oslobodil od hnevu, ktorý dostávaš a ktorý prejavuješ. To spustí proces odpúšťania toho, čo sa stalo. Môžeš ho tiež poprosiť, aby ťa požehnal všetkými svojimi dobrými darmi.

Keď čítam tieto state z Písma, pripomínam si, že aj Ježiš sa utiahol, vyšiel na vrch, aby našiel tiché miesto na rozhovor s Otcom. Pripomína mi to, že aj ja sa potrebujem utiahnuť a nájsť svoje tiché miesto na rozhovor s Otcom. Takže si spravím kávu, keď dopíšem tento text. Budem rozjímať o slovách z Jána 3,16 a svoje meno vložím do textu namiesto slova svet. Lebo Boh ma tak miloval, že dal svojho jednorodeného Syna, aby som ja, ktorá v neho verím…

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%