Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 9.2.2020

Nedeľa 9.2.2020

Existuje niečo, čo majú moderní filozofi spoločné s filozofmi starovekého Grécka. Všetci veria, že pravda je založená na múdrosti človeka. Kurzy filozofie sú na britských univerzitách skutočne omnoho bežnejšie ako kurzy teológie. Prevládajúcim myslením nielen v Británii, ale aj v populárnej kultúre v mnohých iných krajinách je, že nepotrebujeme Boha. Avšak čo sa tým dosiahlo? Rozvod je bežný, manželstvo už nie je posvätné, lásku nahradil sex, násilie bujnie v uliciach našich miest, samovražda je hlavnou príčinou úmrtia mladých mužov, poruchy stravovania ničia mnoho mladých žien, atď. Aká je pointa? Ľudské myslenie neprináša v spoločnosti dobré ovocie.

Pavol povedal Korinťanom, že k nim neprišiel s ľudskou múdrosťou, ale s Duchom a mocou. Čo tým myslel? Dôkazom pre pravdu je, že funguje v živote všetkých mužov a žien, ktorí ju prijímajú. Je mocná. A ako vidíme, že pôsobí? Vytvára lásku, radosť, pokoj, trpezlivosť, dobrotu, láskavosť, vernosť, miernosť a zdržanlivosť.

Prvým krokom, ako zmeniť svet okolo teba, je aby si sa ty sám zmenil. Nechaj moc Ducha konať v tvojom vlastnom srdci, čo znamená vzdať sa svojho ľudského zmýšľania. Potom tvoje svetlo zažiari ako svitanie a tvoja rana sa rýchlo uzdraví. Aká rana? Rana v tvojom srdci, ktoré bolo zlomené životom, pravidlami, ktoré držia ostatných v bezpečnej vzdialenosti, pravidlá, ktoré ti bránia v láske reagovať na potreby ostatných. Vidíš, čo je v ponuke? Získaš lepší život! Tvoje ospravedlnenie pôjde pred tebou a Božia sláva ti bude kryť chrbát.. Potom zavoláš a Pán odpovie, budeš volať o pomoc a on povie: „Tu som.“

Možno už máš život v plnosti a v tvojom živote sa prejavuje všetko ovocie Ducha. Možno si obklopený dobrými, zdravými vzťahmi. Možno už priťahuješ ľudí, ktorí u teba nachádzajú lásku a pokoj. Ak áno, ďakuj Bohu. Ale ak si stále na ceste, potom meraj Pravdu, ktorá vedie tvoje srdce, dobrými výsledkami. Potom nebudeš prichádzať k ľuďom s ľudskou múdrosťou, ale s Duchom a mocou, rovnako ako Pavol.