Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 9.8.2020

Nedeľa 9.8.2020

Na našej svadobnej ceste sme s Robertom vyliezli na Scafell Pike. Je to najvyšší vrch v oblasti Lake District v severozápadnom Anglicku. Pohľad zhora bol úžasný. Vyzeralo to, akoby sme stáli na vrchole sveta. Jednou z mojich najobľúbenejších častí z Biblie, keď som bola mladé dievča, bol žalm 121. „Svoj zrak upieram na vrchy, príde mi odtiaľ pomoc?

Myslela som si, že pomoc prichádza z vrchov. Tráviť čas v horách bolo vždy niečo povznášajúce, takže mi to nejako dávalo zmysel. Až oveľa neskôr som si uvedomila, že pomoc mi prišla od Boha.

Eliáš potreboval pomoc. Bol na konci so silami. Bol zničený a tak utiekol od všetkého a od všetkých. Bol taký slabý, že všetko, čo chcel urobiť, bolo zomrieť. Prišiel k Božej hore a našiel úkryt v jaskyni. Mojžiš sa stretol s Bohom na tej istej hore. Väčšina ľudí sa zhoduje na názore, že hora Sinaj a Horeb je tá istá hora. Prvým stretnutím na hore bolo stretnutie Mojžiša s Bohom, ktorý s ním hovoril z horiaceho kríka. Druhým najväčším zážitkom bolo, keď Mojžiš vyšiel na horu, ktorá dymila a chvela sa a vyzerala ako sopka. Po tretíkrát Boh neprišiel ani v ohni, ani v zemetrasení, ani v silnom alebo mocnom vetre, ale prišiel v tichučkom šepote.

Boh prichádza rôznymi spôsobmi v rôznych časoch podľa našich potrieb. Eliáš vo svojej zlomenosti potreboval útechu a jemnosť. Otec ho vytiahol z jaskyne najjemnejším šepotom. Predstavujem si tú nežnosť a lásku. Láska sa prejavila tichým hlasom a možno jemným dotykom mierneho vánku na jeho líci. Nebolo v tom žiadne odsúdenie, ale uznanie dobre vykonanej práce. Boh tiež Eliášovi zjavil, že je čas na odovzdanie plášťa novej osobe.

Si si vedomý jemného šepotu? Nemusí to byť počuteľný šepot, ale letmá myšlienka, ktorú tak ľahko možno prehliadnuť. Niekoľkokrát, keď sme s Robertom mali varovné myšlienky, sme ich obaja prehliadli. Potom sa stalo niečo zlé a my sme si spomenuli na výstrahu. Raz som si porezala prst a musela som ísť do nemocnice, pretože som túto myšlienku odmietla ako nedôležitú. Nerozoznala som to, keď ku mne Otec hovoril. Možno by si mohol požiadať Otca, aby k tebe dnes hovoril jemným šepotom. Môže to byť varovanie alebo povzbudenie. Modlím sa, aby si počul jeho slová.