Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 1.4.2022

Piatok 1.4.2022

29. marca sme zvažovali dva rôzne prístupy k morálke. Jeden prístup je založený na Zákone, čo je dobré, ale niekedy nás zvedie z cesty. Čo sa stane, opýtal som sa, keď dodržiavanie zákona ospravedlňuje ubližovanie niekomu? Iný prístup je založený na láske, ktorý je tiež dobrý, ale niekedy nefunguje správne. Čo sa stane, keď našu slobodu od Zákona, vďaka láske, nasledujú iní, ktorí tomu nerozumejú? Môžu sa rozhodnúť kopírovať našu slobodu od Zákona a zabudnúť milovať iných; skutočne to môže spôsobiť veľké utrpenie. Pamätám si, že jedna pani uchopila slobodu byť Božím dieťaťom “oboma rukami”. Cítila sa slobodná rozviesť sa so svojím manželom, pretože už nebola pod zákonom; už nie je viazaná ani svojimi manželskými sľubmi. Čo sa týka morálky, máme dve možnosti. Môžeme buď všeobecne dodržiavať Zákon, ale ignorovať ho v prípadoch, keď je to láskavé urobiť. Alebo môžeme vo všeobecnosti prijať slobodu od obmedzení, ale nie vtedy, keď láska naznačuje opak. Oba tieto prístupy vytvárajú dobré vzťahy.

Existuje však aj tretí prístup k morálke a je opísaný v dnešných čítaniach; stojí za to si ho uvedomiť, pretože často spôsobuje veľkú nespravodlivosť a bolesť. Je to samospravodlivosť. Je to viera, že každý sa môže rozhodnúť, čo je správne alebo nesprávne, alebo dokonca čo je pravda alebo nepravda, tak ako sám chce. Nemusí sa podriaďovať žiadnemu Zákonu, pretože sa môže slobodne rozhodnúť. A nemusí milovať iných, pretože môže slobodne nasledovať svoje vlastné rozhodnutia bez ohľadu na následky. Samospravodlivosť obsahuje prvky pýchy, nezávislosti, vzbury, súdenia a tvrdého srdca voči druhým. Niet divu, že tak veľmi škodí spoločnosti.

V čítaní z Knihy Múdrosti vidíme ovocie samospravodlivosti, a je zlé; skupina samospravodlivých ľudí sa rozhodne zbaviť sa niekoho, kto zmýšľa inak ako oni. A čo je znepokojujúce, v mnohých moderných spoločnostiach sa ozývajú ozveny rovnakého myslenia. Na niektorých miestach je každý, kto nesúhlasí s názormi ich kritikov, zrušený, obídený alebo ignorovaný. Pre mladých ľudí používajúcich sociálne siete to môže byť veľký problém.

V niektorých krajinách už dnes dieťa učia, že sa môže samo rozhodnúť, akým pohlavím chce byť. Ak chcú zmeniť svoje pohlavie, môžu tak slobodne urobiť, a nikto nesmie spochybňovať ich rozhodnutie. Toto právo si nárokuje „trans“ komunita. Tento prístup však môže viesť k problémom napríklad vo svete športu. Predpokladajme, že trans osoba súťaží ako žena, ale geneticky je muž. Môže mať nespravodlivú výhodu, pretože muži sú často silnejší ako ženy. Niektoré krajiny však odmietajú „diskriminovať“ trans ľudí odopretím im ich práva súťažiť. Tým však poškodzujú vyhliadky súťažiacich žien, ktoré nie sú trans. V skutočnosti celkovo poškodzujú budúcnosť ženského športu.

Samospravodlivosť znie ako dobrá vec, ale môže viesť k vážnym problémom pre jednotlivcov aj pre spoločnosť. Možno je to dobrý dôvod si to uvedomiť a zvoliť si inú cestu morálky.