Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 10.5.2019

Piatok 10.5.2019

Liturgické čítania na dnešný deň

Jedného vojaka sa raz spýtali, aké to bolo bojovať v zákopoch počas prvej svetovej vojny. Povedal, že to boli dlhé obdobia nudy s krátkym časom čistého teroru. Život nie je obyčajná plavba. Niektoré udalosti v živote môžu zmeniť celé naše smerovanie. Väčšina ľudí si pamätá traumatické udalosti. Sú vytesané do našej pamäte; naše srdcia môžu byť nimi zatvrdnuté. Existujú aj pozitívne udalosti. Možno si ani neuvedomujeme, že sa to deje, ale život sa neustále mení. Uvedomujeme si to len spätne, že to bol moment, keď sa veci zmenili.

Ľudia sa zamilujú a vydávajú; život už nikdy nie je rovnaký. Alebo sa ľudia hádajú, navzájom si ublížia a oddelia sa; a život už nikdy nie je rovnaký. Niektorí ľudia majú deti, niektorí sa rozhodnú pracovať v zahraničí, niektorí ochorejú, niektorí dostanú veľké dedičstvo, niektorí sú povýšení. Vidíte to? V živote sú zlomové body. Ich význam v tom čase nemožno pochopiť, ale určujú naše okolnosti. Napríklad, keď sme boli s Vicki pozvaní, aby sme prišli na Slovensko prvýkrát, nemali sme pochopenie významu pozvania. Starí Gréci nazývali tieto „Kairos“ momenty; ako momenty príležitosti, body zlomy.

Chceli by ste zachytiť každú príležitosť a vyhnúť sa zlým rozhodnutiam? Ako sa to dá urobiť? No, ak my nie sme schopní vidieť budúcnosť, prečo sa nestretnúť s tým, kto to vie a počúvať ho.

Šaul sa stretol s Ježišom na ceste do Damašku. Ak tu bol niekedy moment Kairos, tak toto bol on. Šaulov život išiel istým jedným smerom. Jeho horlivosť za Zákon spôsobovala väznenie alebo zabitie Ježišových nasledovníkov. Dostal svoje obete v Jeruzaleme, takže bol práve na ceste do Damašku, aby našiel ďalšie. A čo povedal Ježiš? Jednoducho:: „Prečo ma prenasleduješ?“ Nebol tu súd, žiadna túžba po pomste; jednoducho len otázka. Šaul bol oslepený a potom mu bol obnovený zrak; fyzický znak hlbšej duchovnej reality. Šaul zmenil svoje srdce z kameňa na srdce z mäsa. Počúval Ježiša a rozhodol sa nasledovať jeho príkazy a jeho život nikdy nebol ako predtým.

Ach áno, to bolo pre Šaula ľahké, ale ako dnes poznáme Ježiša? Ako ho počúvame, aby sme zachytili momenty ako Kairos?

Ten istý Ježiš, ktorý sa stretol so Šaulom na ceste do Damašku, žije vo vás a vo všetkých, ktorí prijali Ducha Svätého. Takže k vám môže hovoriť slovami, ktoré hovoria iný kresťania, najmä prostredníctvom slov tých, ktorí sú v duchovnej autorite. Je dôležité počúvať. Vypočujte si slová hovorené okolo vás a počúvajte svoje vlastné myšlienky a pocity. Keď k vám Ježiš hovorí, váš duch reaguje. Cítite lásku, radosť, pokoj, trpezlivosť, … Vaše myšlienky hovoria o duchovnom význame toho, čo sa deje. Ak chcete zachytiť váš Kairos moment, buďte si vedomí prítomnej chvíle, toho, čo hovoria iní, a vašich vlastných myšlienok a pocitov. Ježiš vás vždy oslovuje.

Teraz, kedykoľvek zaregistrujem takúto chvíľu cez to, čo počujem, alebo vo svojich vlastných myšlienkach alebo pocitoch, zastavím sa. Potrebujem nájsť vnútorný pokoj a počúvať. Možno mi Ježiš hovorí o príležitosti, alebo ma varuje pred problémami. Potrebujem ho počuť a ​​poslúchnuť, čo povie, a presne ako Šaul, život sa zmení.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.