Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 11.12.2020

Piatok 11.12.2020

Nedávno sme čítali o pokoji a oddychu. Ježiš nám dáva pokoj, a keď ho prijímame, nachádzame odpočinok. To znie tak dobre, až je možno prekvapujúce, že po tom každý netúži okamžite. Avšak reakciou mnohých ľudí na túto Ježišovu ponuku je: „Nie, ďakujem. Je mi dobre tak, ako som.“ A táto odpoveď je rovnako bežná u ľudí, ktorí sú zaťažení životnými požiadavkami, ako aj u tých, pre ktorých je život príjemný. Vo vnútri mnohých ľudí musí byť niečo, čo im bráni v získaní potrebného pokoja a odpočinku, aj keď je táto ponuka zadarmo pre celé ľudstvo. Dnešné čítania ukazujú, v čom spočíva tá blokáda; je to pýcha. Pyšní ľudia sú nepoučiteľní. Mnoho ľudí nerado nasleduje iného človeka. Chcú byť sami vodcami. Keď to nazveme iniciatívnosť a nezávislosť, znie to dobre. Ale Ježiš nám hovorí, že je lepšie byť pokorný.

Izaiáš nám hovorí, prečo by sme sa mali riadiť Pánovými pokynmi. Existujú pre náš prospech. Nie sú dané na to, aby nás ovládali, ale aby nás požehnali a požehnali našich potomkov z generácie na generáciu. Pomysli na slepú uličku v rokovaniach o brexite. Obe strany sa starajú o svoje záujmy a snažia sa druhú stranu znevýhodniť. Niet divu, že ani jedna strana nechce byť vedená tou druhou. Pripadalo by im to hlúpe. Skutočná debata sa netýka ekonomiky, ale politiky; inými slovami, „Kto vytvára pravidlá, ktoré upravujú tento vzťah?“ Ale náš vzťah s Bohom je úplne odlišný. On nepotrebuje od nás nič, ale chce nám dopriať pokoj a odpočinok, ktoré už má. Chce vytvoriť pravidlá, ktoré upravujú náš vzťah, pretože vie, čo je pre nás najlepšie, zatiaľ čo my nie.

Ježiš sa stretol s týmto nezávislým postojom. Povedal, že to bolo akoby deti vykrikovali na trhu. Počúvajte deti, ktoré v niečom nesúhlasia (najmä súrodenci), a budete vedieť, o čom hovorí. Zdá sa, že sú prirodzene súťaživí. Všetci chcú viesť. Nikto nechce nasledovať. Všetci sa porovnávajú s ostatnými (zvyčajne, ale nie vždy, priaznivo pre seba) a posudzujú svoje okolie. Ak niekto hrá na flaute, ostatní odmietnu tancovať. Ak zahrajú žalospev, ostatní odmietnu smútiť. Ľudia nie vždy správne reagujú na svoje podmienky, môžu jednoducho odmietnuť vedenie. A môžu každého súdiť. Ak vidia Jána Krstiteľa, že neje a nepije, povedia: ‚Je posadnutý démonom.‘ Ale keď videli, ako Ježiš jedol a pil, povedali: ‚Hľa, pažravec a pijan.‘

A potom je posledný verš plný významu. „Múdrosť ospravedlňujú jej skutky.“ To znamená, že čo je múdre rozumieme iba vtedy, keď vidíme ovocie. Naša viera v Boha ako milujúceho Otca je praktická; funguje. Vytvára dobré vzťahy a šťastnejší a pokojnejší život. O mnohých veciach, ktoré sa zdajú múdre, sa ukáže, že to tak nie je. Napríklad komunizmus sa utláčaným alebo idealistom javí ako múdrosť, ale skúsenosť nás učí, že život obyčajných ľudí nie je za komunistov lepší. Múdrosť ospravedlňujú jej skutky.

Tí, ktorí nasledujú Pána, budú mať svetlo života. Ale tí, ktorí nasledujú svoje vlastné túžby, nebudú. Prečo? Pretože Pán nám chce dať svoje svetlo života. Niektorí ľudia však chcú iné veci; konkrétne vlastnú moc a vplyv. „Svetlo života“ je tým dobrým pravidlom, ktorý nám dávajú náš milujúci Otec a Ježiš, aby náš život bol láskavý, verný, šťastný a pokojný.

🔎 Ochutnávka druhej prednášky zo seminára Otcovo srdce.
📽 Celé Vickino vyučovanie (č.2) nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.