Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 18.3.2022

Piatok 18.3.2022

Jozefov príbeh je vyrozprávaný v Genezis a v žalme. Bol najmladší v rodine a mohol byť rozmaznaný. Bol určite obľúbencom svojho otca, čo vyvolalo žiarlivosť medzi jeho bratmi. Žiarlivosť poškodzuje alebo ničí vzťahy a vidíme to aj v Jozefovej rodine. Jozefovi bratia najskôr uvažovali o tom, že ho zabijú, ale potom zmenili svoje činy tak, že ho dali do cisterny. Ruben dúfal, že chlapca vráti ich otcovi, ale nebol dosť silný, aby sa postavil proti ostatným. A tak sa dohodli, že predajú Jozefa do otroctva v Egypte. Pre Jozefa to bolo celé zle; toto bol čas zrady, temnoty, beznádeje a zúfalstva. Ale žalm, napísaný po týchto udalostiach, ponúka inú perspektívu. Nastal hlad a Jozef bol v správnom čase na správnom mieste. Mal priazeň kráľa a mohol odvrátiť katastrofu pre Boží vyvolený ľud. Dokážeš vo svojich ťažkých podmienkach dôverovať Božiemu načasovaniu?

Boh má iný pohľad než my. Vidí celý obraz taký, aký je a aký bude. Takže udalosti, ktorým nerozumieme, môžu nadobudnúť iný význam, keď sa na to pozrieme z jeho perspektívy. Jozefov sen bol pravdivý. Ale aby sa splnil, Jozef musel byť v Egypte. Aby bol schopný vládnuť ako kráľovský radca, potreboval tvarovanie a premenu svojho srdca. V mladosti bol pyšný a arogantný, ale cez útrapy, ktoré znášal, získal múdrosť a trpezlivosť. Tento proces premeny srdca je často ťažký, ale prináša dobré ovocie.

Ťažké okolnosti môžu byť miestom premeny, keď ich vidíme očami Otca. Ako už bolo spomenuté včera, jeho plány pre nás sú dobré, dávajú nám nádej a budúcnosť. Ak nie sme schopní vidieť to dobro, potom je pred nami ešte cesta; nie sme na konci. Ale na každej ceste sú chvíle nádeje. Dokážeš sa obzrieť späť a spomenúť si na divy, ktoré Boh urobil? Nájdi jeden dnes, potom zo včera a tak ďalej, a uvidíš Boha pri práci v náhodných udalostiach každodenného života. Môžu sa zdať ako náhodné udalosti, ale Boh koná. Neopustil ťa a ani neopustí. Si mu príliš vzácny; obnoví roky, ktoré zožrali kobylky (Joel 2,25).

Ježiš rozprával príbeh o majiteľovi pôdy, sluhoch, s ktorými sa zle zaobchádzalo, a o zabitom synovi. Sluhami boli proroci a Ježiš bol syn, ktorý mal byť zabitý. Toto všetko vyzerá ako zlé správy. Ale zo zlých správ vzišlo dobré. Ježišova smrť priniesla ľuďom spásu a obnovenie vzťahu s Otcom. A odmietnutie Židmi znamenalo, že posolstvo o Ježišovej láske a spáse sa rozšírilo medzi pohanov a do celého sveta.

Požiadajte Ducha Svätého, aby vám pomohol vidieť tak, ako on vidí. A modlím sa, aby ste našli nádej a dobrú správu v akýchkoľvek ťažkých situáciách, ktorým čelíte.