Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 21.2.2020

Piatok 21.2.2020

Dnes Jakub obracia svoju pozornosť na nebeské kráľovstvo. Ak skutočne milujeme Boha a milujeme svojho blížneho ako seba samých, potom to budú tí, ktorí sú nám najbližší, vidieť v našom správaní. Ak sa naše srdcia zmenili, potom sa budeme prirodzene správať inak. Kresťania reagujú na túto pravdu veľmi odlišnými spôsobmi. Siroty si myslia, že musia konať dobré skutky, aby demonštrovali svoju vieru. Toto zmýšľanie vedie k pochybnostiam o sebe, k prepracovaniu a dokonca k vyhoreniu. Božie deti chcú hovoriť to, čo hovorí Otec a robiť to, čo robí Otec, z lásky. Prirodzene túžime požehnať toho, koho milujeme, a toho, kto miluje nás.

Jakub hovorí veľkú pravdu. Je dobré konať dobré skutky, či už si sirotou alebo Božím dieťaťom. Ale je radostnejšie robiť ich z lásky než z povinnosti. Čo nie je dobré, je byť oklamaný; myslieť si, že máš vieru, keď ju v skutočnosti nemáš. Ako môžeš zistiť, či si oklamaný? Keby pozorovateľ nevidel žiadny rozdiel medzi tvojimi slovami a skutkami a slovami a skutkami ateistu. A aký rozdiel by bol pre pozorovateľa najnápadnejší? Na to sme sa pozerali posledných pár dní. Ak si rýchly v počúvaní, pomalý do hnevu a rozprávania; ak nemáš obľúbencov; ak rozprávaš o svojom vzťahu s Otcom, s Ježišom a Duchom Svätým; tak by si žiaden pozorovateľ nepomyslel, že si rovnaký ako ateista. Ale ak posudzuješ, kritizuješ, manipuluješ a ovládaš druhých, máš obľúbencov, a nikdy nehovoríš o svojom vzťahu s Bohom, môže to byť preto, že si oklamaný.

Rozmýšľaj o svojich vzťahoch v rodine. Čo by o tebe povedal tvoj manželský partner, tvoji rodičia alebo tvoje deti? Myslia si, že máš vieru? Poznajú ťa lepšie než ktokoľvek iný. Ak tvrdia oni, že máš vieru, nemusíš už o sebe pochybovať. Ak si to však nemyslia, potom potrebuješ prijať do srdca viac Otcovej lásky. Keď sa tvoje srdce zmení, zmenia sa aj tvoje slová a skutky; a oni uvidia tú zmenu.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%