Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 13.9.2021

Pondelok 13.9.2021

Dnes oslavujeme život a dielo svätého Jána z Konštantínopolu, ktorý je kvôli svojej veľkej výrečnosti nazývaný aj svätým Jánom Chryzostomom, t.j. „Zlatoústym“. Je patrónom rečníctva. Existujú dve formy verejného rečníckeho prejavu, ktoré môže praktizovať každý. Obidve sú dôležité. Všetci sa môžeme nahlas modliť a všetci môžeme vyrozprávať svoje svedectvo. Mnoho ľudí sa vyhýba rozprávaniu na verejnosti, pretože ich slová boli v minulosti kritizované. Vždy je však bezpečné nahlas vysloviť modlitby v súkromí na tichom mieste. A pokiaľ ide o osobné svedectvo, toto nemôže nikto spochybniť. Samozrejme, môžeme požiadať svätého Jána, aby sa modlil za našu schopnosť hovoriť to, čo hovorí Boh.

Aj svätý Pavol bol nadaným rečníkom a v dnešnom čítaní z Prvého listu Timotejovi nám podáva svoje svedectvo: “Lebo jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi – človek Kristus Ježiš, ktorý vydal seba samého ako výkupné za všetkých, ako svedectvo v pravom čase. A ja som ustanovený za jeho hlásateľa a apoštola – hovorím pravdu, neklamem – za učiteľa pohanov vo viere a pravde. Chcem teda, aby sa muži (ľudstvo) modlili na každom mieste a dvíhali čisté ruky bez hnevu a hádok.“ (Slovo v zátvorke pridal autor.)

Toto je nádherné svedectvo. Pavol vyhlasuje, že bol menovaný (Bohom) za učiteľa pohanov (vrátane nás). A aké bolo jeho želanie? Aby sme sa všetci modlili (spoločne a jeden za druhého), bez hnevu a hádok. Toto prianie sa ma veľmi dotýka, pretože som v poslednom čase zažil veľký hnev i hádky. Aká odlišná by bola moja skúsenosť, keby sme svätému Pavlovi splnili jeho želanie a jednoducho sa spolu modlili. Rozhodol som sa uložiť si toto čítanie do srdca, aby som sa ním mohol nechať viesť, ak by opäť vyvstala potreba.

Žalmista nám hovorí, prečo je modlitba taká dôležitá: “Nech je velebený Pán, že vyslyšal moju úpenlivú prosbu.” V živote sotva existuje niečo tak radostné, ​​ako uvedomenie si, že Boh skutočne vypočul naše modlitby. Žalmista následne podáva svoje svedectvo: „V neho dúfalo moje srdce a prišla mi pomoc; zaplesalo moje srdce a za to mu spevom ďakujem.“ Vždy dokážem rozpoznať, kedy Vicki zažila radosť v modlitbe, pretože si spieva, kamkoľvek ide. Pokiaľ ide o mňa, ja nachádzam pomoc v životných napätiach tým, že sa obrátim na Otca a dám mu svoju dôveru.

Dnešné evanjelium opisuje stotníka, ktorý sa rozprával s Ježišom. Ježiš, ako všetci vieme, je dokonale Bohom. To znamená, že stotník hovoril s Bohom, t.j. modlil sa! Navyše, Ježiš ho počúval a jeho slová ho veľmi potešili. To nás utvrdzuje v tom, že Boh počuje naše modlitby. A Ježiš bol motivovaný splniť stotníkovu žiadosť, čo svedčí o tom, že Boh svojím konaním odpovedá na naše modlitby: kdesi ďaleko je chorý človek okamžite uzdravený! Toto nám hovorí, že nevieme, ktoré z našich požehnaní prichádzajú ako odpoveď na modlitbu, ani to, ako Boh iným ľuďom žehná v dôsledku našich modlitieb. Ale môžeme veriť, rovnako ako stotník, že naša modlitba bola vypočutá.

Dnes a každý deň sa môžeš rozhodnúť, že sa za niekoho budeš modliť, alebo niekomu povieš svoje svedectvo. A možno tvoje srdce zaplesá a svojou piesňou budeš ďakovať Otcovi. Buď požehnaný!

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.