Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 14.9.2020

Pondelok 14.9.2020

Židia putovali púšťou. Každý deň dostávali jedlo, ktoré zázračne padalo z neba, no stále mali obavy. Otrok v Egypte žil veľmi neisto. Faraón raz vyhlásil, že židovské deti treba hádzať do rieky, aby sa utopili, a tak sa aj stalo. Život hebrejského otroka mal veľmi malú hodnotu. Keď sa človek bojí budúcnosti, nemôže si užiť ani dnešok. Čo sa stane, keď prestane z neba padať jedlo? Čo sa stane, ak zo skaly nepotečie voda? Keďže Židia si svoj život neužívali, reptali a sťažovali sa – dokonca aj na to, čo dostávali jesť a piť. Reptanie a sťažovanie sa prináša negatívne následky.

Židovským otrokom ich reptanie a sťažovanie sa prinieslo jedovaté hady. Mnoho ľudí zomrelo a ostatní v strachu a úzkosti prosili Mojžiša, aby prehovoril s Bohom. Ľudia samotní nemali vzťah s Bohom, Mojžiš bol ich sprostredkovateľom. Boh reagoval tak, že povedal Mojžišovi, aby vyvesil hada na žrď. Všetci, ktorí sa naň pozrú, budú v bezpečí. Je to prorocký obraz Ježiša, ktorý zomrel na kríži, aby všetci mohli byť spasení.
Sme v oveľa lepšej pozícii, než židovskí otroci. Mohli byť fyzicky uzdravení obrazom hada vyveseného vysoko na tyči, a to bol zázrak. Nezmenilo to však ich srdcia. Požehnania zasľúbenej zeme museli prenechať ďalšej generácii. Na druhej strane, my môžeme byť duchovne oslobodení z otroctva hriechu, keď sa pozrieme na Ježiša na kríži a uveríme v neho. Ako je to možné? Tak, že dostaneme nové srdce. Otec nám vezme naše kamenné srdce a dá nám srdce z mäsa. Srdce otroka sa stáva srdcom Božieho dieťaťa. Strach sa premení na lásku, zúfalstvo na nádej a pochybnosti na vieru. Toto je Boží dar.

Keď si najbližšie uvedomíš svoje reptanie a sťažovanie sa, premýšľaj o svojom srdci. Je tam niečo, čomu ty veríš, no Boh tomu neverí. Nájdi to a odovzdaj Duchu Svätému ako svoju obetu. On Ti za to dá časť svojho vlastného srdca vďačnosti. A zistíš, že celá tvoja životná skúsenosť sa mení k lepšiemu.