Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 17.8.2020

Pondelok 17.8.2020

Ezechielova manželka nečakane zomrela. Stratil lásku svojho života, potešenie svojich očí. Ezechiel bol ochromený. Jediné, čo dokázal robiť, bolo nariekať vo svojom vnútri. Žiadne slová ani činy nedokázali vyjadriť, čo cítil. Boh rozumie vnútornému náreku. V Liste Rimanom 8,26 Pavol píše, že Duch nám pomáha v našej slabosti. Keď nevieme, ako sa modliť alebo čo sa modliť, môžeme sa modliť „Otče náš“. Ak je to príliš ťažké, aj „Pomôž!“ je užitočná modlitba. Niekedy však nedokážeme vysloviť žiadne slová, a tak Duch Svätý použije náš vnútorný nárek ako modlitbu prosby o pomoc.

Pred mnohými rokmi zomrela naša najstaršia dcéra. Bolo to náhle a neočakávané. Boli sme ochromení. Nenachádzali sme žiadne slová, prežívali sme šok a pocit otupenosti. Robert a ja sme túto udalosť spracovávali každý inak. Ja som o nej hovorila, on mlčal. Mohlo to do nášho vzťahu vniesť problémy, ale obaja sme našli ľudí, ktorí nám boli oporou v ťažkých časoch.

Prečo sa to stalo? Nevieme. Ježiš povedal, že na tomto svete budeme mať problémy (Evanjelium podľa sv. Jána 16,33). Svätý Augustín to vyjadril takto: “Dobrým a zlým ľuďom sa stávajú dobré a zlé veci. Ich účinok však býva rôzny. Keď sa stane zlá vec dobrému človeku, tento človek verí, že Boh je schopný vyťažiť z nej dobro. Keď sa stane zlá vec zlej osobe, takáto osoba si spomenie na Boha a obviňuje ho. Keď sa stane dobrá vec, dobrý človek ďakuje Bohu, zatiaľ čo zlý človek si privlastní všetky zásluhy.”

Neočakávaná trauma ovplyvňuje emócie, myslenie a správanie. Môže mať dopad na vzťahy, spôsobiť fyzické problémy a niektoré udalosti môžu mať za následok neočakávané oživenie určitej dávnej spomienky. Zažil si už niekedy okamih, keď sa stalo niečo neočakávané? Reakcie ľudí na šok a traumu sa líšia. Ako si reagoval ty? Niekedy sú ľudia ochromení. Ak si stále pod vplyvom traumatickej udalosti, porozprávaj sa o tom s Bohom. Môžno je potrebné, aby si niekomu odpustil. Môže ti pomôcť aj rozhovor s tvojím kňazom, priateľom, alebo odborné poradenstvo.

Žehnám ti, aby si sa dokázal oslobodiť od zármutku a bolesti.