Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 19.4.2021

Pondelok 19.4.2021

Spomínaš si, ako bol Štefan vybraný spomedzi učeníkov? V zhromaždení učeníkov nastal spor ohľadom prerozdeľovania jedla. Grécke vdovy boli zanedbávané, na rozdiel od židovských. Niektorí ľudia sa preto sťažovali apoštolom, ktorí boli zodpovední za rozdeľovanie jedla. Apoštoli nikoho neobviňovali, ale hľadali riešenie problému. Delegovali zodpovednosť na zhromaždenie učeníkov, aby spomedzi seba vybrali zbožných mužov, ktorí by mohli obsluhovať pri stoloch. Vyvolili si sedem mužov, zatiaľ čo sa apoštoli modlili a vyučovali Božie slovo. Muži určení na službu boli plní Ducha Svätého a múdrosti, a Štefan bol jedným z nich. No tu sa udeje zvláštna vec – Štefan, naplnený milosťou a mocou, zakrátko medzi ľuďmi koná veľké divy a znamenia (zázraky). Okrem toho aj vyučuje, no niektorým sa jeho učenie nepáči. Libertínci boli kedysi otrokmi Rimanov, ale teraz boli slobodní. Keďže išlo o gréckych konvertitov na židovstvo, museli navštevovať osobitnú synagógu. A rovnako ako mnohí konvertiti, boli zapálení pre svoju novú vieru, teda Mojžišov zákon. Preto sa postavili proti Štefanovi – no nevedeli mu dokázať, že sa mýli. Namiesto toho povedali všetkým, vrátane Sanhedrinu, že Štefan sa rúha Bohu a Mojžišovi.

Aké ponaučenie si môžeme vziať z tohto čítania? Po prvé, pri riešení problému je potrebné zveriť autoritu a zodpovednosť tým ľuďom, ktorých sa problém týka. Po druhé, ak máš prácu, ktorá sa ti zdá byť úplne obyčajná, vykonávaj ju najlepšie, ako vieš. Ježiš prišiel ako sluha a umyl učeníkom nohy. Aj my môžeme slúžiť, nech je naša úloha akokoľvek malá alebo bezvýznamná. Možno zistíš, že Duch Svätý časom tvoju úlohu zmení. Po tretie, keď sa ľudia urazia, môžu prejsť do veľmi osobnej a nepriateľskej opozície. Môžeme to pozorovať v Ježišovom živote. Možno si zažil kritiku a odmietnutie od ľudí, ktorí s tebou nesúhlasia. Ak áno, potom vedz, že tvoja skúsenosť je úplne normálna.

V Jánovom evanjeliu opäť nachádzame ľudí, ktorí sú hladní a hľadajú spôsob, ako sa nasýtiť. Ježiš preto hladnému zástupu radí, aby sa nezháňal za pominuteľným chlebom, ale aby hľadal pokrm, ktorý ostáva pre večný život. Ľudia sa sťažovali, že nevedia, ako konať Božie skutky. Tým chceli povedať, že nedokážu rozmnožiť chlieb ako Ježiš, a preto by to mal robiť on. Ale Ježiš im povedal, že Božím skutkom je veriť v neho.

Možno ani ty nevieš, ako konať Božie skutky. Ježiš má jednoduchú odpoveď: „Ver v neho.“ Môže to vyzerať ako maličkosť, rovnako ako sa maličkosťou zdalo aj Štefanovo obsluhovanie pri jedle. Štefan však pod vplyvom Ducha Svätého vykonal viac, ako by si dokázal priať alebo predstaviť. Ak to Duch Svätý urobil pre Štefana, môže to urobiť aj pre teba. Východiskovým bodom je veriť v Ježiša.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.