Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 20.7.2020

Pondelok 20.7.2020

Zastavila ťa už niekedy polícia s požiadavkou, aby si v nejakej veci vypovedal ako svedok? Bol si už niekedy súdne vypočúvaný? Policajt alebo právnik sa snažia zistiť fakty. Na ich základe je možné udeliť pokutu alebo iný trest; uznať človeka nevinným alebo vinným.

Čítanie z knihy proroka Micheáša uvádza scénu zo súdnej siene. Ľudia boli postavení pred súd. Boh im predložil svoju obžalobu a Micheáš bol jeho advokátom. Boh začal tým, že ľuďom pripomenul, odkiaľ prišli – ako ich vyslobodil z Egypta. Potom sa opýtal, prečo konali tak, ako konali. Nechcel obete zvierat, obilia alebo detí, ani zápalné obete. Celý obetný systém Starého zákona mal poukazovať na našu potrebu záchrancu. Boh nechce, aby sme platili pokutu alebo si odpykávali trest. Vyberá si milosrdenstvo a dobrotu a neodpláca nám podľa toho, čo si zaslúžime.

Predstav si, že by ťa zastavila polícia alebo by si sa ocitol pred súdom. Zohľadnili všetky fakty. Si vinný. Pokuta je obrovská – veľké množstvo peňazí alebo dlhé roky vo väzení. Keď sa vyhlasuje trest, sám Boh vstáva a postaví sa na tvoje miesto, aby prijal tvoj trest a aby si ty mohol odísť. Je to fér? Nie, ale takto vyzerajú milosť a milosrdenstvo v akcii. Láska a súcit nášho Otca sú také veľké, že nechce, aby ktokoľvek trpel. Preto sa Ježiš rozhodol zaujať naše miesto a vziať na seba náš trest.
Ako zareaguješ na takú veľkú lásku a dobrotu?