Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 21.3.2022

Pondelok 21.3.2022

„Dúfam v Pána, u neho je hojné vykúpenie“. Nádej v Pána nesklame. Jeho prítomnosť v našich životoch nás očisťuje od našich hriechov. Sme uzdravení, aby sme mohli žiť život v celej jeho plnosti. Príbeh Námana poukazuje na Ježišovu očisťujúcu a uzdravujúcu moc.

Náman bol mocný a uznávaný muž. Bol zvyknutý na autoritu a poznal „správny spôsob“, ako robiť veci. Malomocenstvo mu však bránilo žiť život v celej jeho plnosti. Mal slúžku, ktorá verila v Boha. Mala vieru a bola pripravená hovoriť o Bohu, jeho moci a dobrote. Bola poslušná impulzom od Pána, hoci si možno nebola vedomá toho, že počuje práve jeho hlas. Uvedomuješ si, že aj ty niektoré svoje slová vyslovuješ na Boží popud? Jej pani počúvala a dostala nádej na uzdravenie svojho manžela. Kráľ počúval a začal dúfať v uzdravenie svojho veliteľa armády. Izraelský kráľ počúval a zúfal – ako mal on niekoho vyliečiť z malomocenstva? Predpokladal, že aramejský kráľ hľadá zámienku na vojnu.

Keď sa Elizeus dozvedel, čo sa deje, požiadal, aby Námana poslali k nemu. Zaujímalo by ma, ako sa Náman cítil a čo očakával. Mal nádej? Ak nič iné, očakával aspoň stretnutie s prorokom. Žiadne stretnutie sa však neuskutočnilo. Prišiel len pokyn, sedemkrát sa umyť v rieke Jordán. Sklamanie v jeho očakávaní ho napokon viedlo k urazenosti a hnevu. Jeho pýcha utŕžila zranenie. Keby nebolo sluhov, ktorí ho presvedčili, aby išiel k rieke, premárnil by príležitosť na svoje uzdravenie. Boh koná tajomnými spôsobmi a môže si vybrať také, ktoré sú v rozpore s našimi očakávaniami. Už si to niekedy zažil? Spomínaš si na situácie, kedy si sa urazil? Je možné, že sa ti Boh vtedy snažil ukázať niečo o tvojom srdci?

Inštrukcia pre Námana znela: „Okúp sa a budeš čistý!“ Pred mnohými rokmi som sa zúčastnila na Alfa kurze (Úvod do kresťanstva). Počas jedného vyučovania sme boli vyzvaní, aby sme prosili Ducha Svätého, aby sa stal súčasťou nášho života. Pamätám si, ako som stála so zavretými očami a vystretými rukami a čakala som na prijatie Ducha Svätého. Keď som to robila, cítila som sa, akoby som stála v sprche – Boh ma obmýval a očisťoval. Poznám ľudí, ktorí sa nechali umyť v sprche, aby sa zbavili nečistoty a hanby zo zneužívania. Iní si nechali umyť nohy, aby z nich bola zmytá špina, ktorú na sebe cítili. Skús pozvať Ducha Svätého, aby ťa umyl a očistil.