Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 26.4.2021

Pondelok 26.4.2021

Ježiš prirovnáva učeníkov a ostatných veriacich k ovciam a seba k dobrému pastierovi. Ovce ho poznajú a rozoznajú jeho hlas. To znamená, že počúvajú jeho slová, riadia sa nimi a Ježiš ich pozná. V dnešnom podobenstve sú učeníci a ostatní veriaci oddelení od všetkých ostatných oviec. Sú chránení v ovčinci. Rád o ovčinci uvažujem ako o nebeskom kráľovstve, kde všetky Božie deti prebývajú v bezpečí Otcovej lásky. Jedinou bránou, ktorá umožňuje prístup do nebeského kráľovstva, je Ježiš. On je bránou, ktorá otvára cestu k tomu, aby nás Boh Otec mohol prijať ako svoje deti.

Pred Ježišom boli duchovnými vodcami Židov zlodeji a lúpežníci. Je to tak preto, lebo všetci ľudí oberali o rôzne veci – o peniaze, slobodu a dokonca aj o samotný život – len aby dodržiavali Zákon. Ježiš, naopak, prišiel, aby svoj život obetoval za ľudí. Rovnakú dualitu možno pozorovať v našich vzťahoch. Niektoré vzťahy nás obohacujú a živia. Dávajú nám život. Naše vzťahy s Otcom, Ježišom a Duchom Svätým sú takéto. Rovnako aj vzťahy s niektorými ľuďmi. Iné vzťahy nás však vyčerpávajú a zanechávajú nás duchovne chudobnejšími. Môže sa to diať vo vzťahoch k ideológiám alebo náboženstvám. Napríklad, keď si nejaký kult, politická strana alebo falošné náboženstvo robia nárok na náš majetok, slobodu a naše osobné prežívanie. A môže sa to diať aj vo vzťahoch s ľuďmi. Napríklad v takých, kde si niekto myslí, že jediným účelom vzťahu je uspokojenie jeho vlastných potrieb.

Aké ponaučenie si z toho môžeme vziať? Ak chceme žiť v ovčinci a byť spokojní a šťastní, potrebujeme rozlišovať, ktoré z našich vzťahov prinášajú život a ktoré nás oň oberajú. Viera je ako oheň – keď ľudia zdieľajú svoju vieru v Ježiša, vzťahy sa otepľujú. No keď viera už nie je bežnou súčasťou rozhovoru, vzťahy sa stávajú chudobnejšími a chladnejšími. Každý, kto nás chce viac ovládať než pochopiť, ponúka iba chladný vzťah. Samozrejme, nemôžeme žiť oddelene od väčšiny sveta. Potrebujeme si však chrániť srdce pred vplyvmi, ktoré nepochádzajú od Ježiša. Môžeme požiadať Ducha Svätého, aby nám bol sprievodcom. A stanoviť si za prioritu pestovať vzťahy prinášajúce život. Zároveň môžeme vnášať život a pokoj do tých vzťahov, v ktorých ľudia zápasia.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.