Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 6.5.2019

Pondelok 6.5.2019

Liturgické čítania na dnešný deň

Tento rozhovor sa odohráva potom, čo Ježiš zázračne nasýtil päťtisíc mužov spolu so ženami a deťmi, potom, čo vzdával vďaky. Vzdával vďaky za to malé množstvo, ktoré mal a stalo sa dostatkom pre všetkých. Potom odišiel. Predstav si, že si tam. Možno to bol ten najúžasnejší deň v tvojom živote. Myslíš, že chlieb a ryby chutili dobre? A ešte tak veľa košov jedla zostalo. Keď zástup znova vyhladol, hľadali Ježiša. Keď ho našli, pýtali ďalšie jedlo. Ježiš bol ale sklamaný.

Predtým, než ich nasýtil, spokojne počúvali jeho slová. Mal pre nich súcit a tak ich nasýtil, no zrazu chceli radšej jedlo, než múdrosť. Aj pre nás je to bežný problém. Otec chce zmeniť naše srdcia a budovať s nami dobré vzťahy, ale my sme často zameraní na naše ťažké okolnosti. Modlíme sa, aby nám Boh zabezpečil to, čo potrebujeme. Ak ignoruje naše požiadavky, tak môžeme spochybňovať jeho lásku k nám. Ak nám poskytne to, čo žiadame, može sa to stať dôležitejším, než vzťah. Ako môže z takejto situácie priniesť dobro?

Čo urobil Ježiš? Odmietol im dať to, čo žiadali, ale ponúkol im to, čo naozaj potrebovali – vzťah s ním. Takmer všetci ho odmietli. Nechceli vzťah, chceli zmenené okolnosti, teda obyčajné jedlo. Nakoniec odišli s reptaním a sťažovaním sa. A tu je problém. Ak by ich Ježiš nikdy nenasýtil, stále by boli hladní po jeho slove. Ale teraz, keď ich nasýtil, chcú jedlo viac, než slová, a prestali ho počúvať. Len dvanásť učeníkov sa rozhodlo pre vzťah. A dostali možnosť zdieľať úžasný život s Ježišom.

Môj brat mal pár ovečiek a kúpil si ovčiarskeho psa, ktorý mu pomáhal. Volal sa Bingo. Bol dobrý ovčiarsky pes a býval vonku pri dome. Jedného dňa môj brat musel odísť kvôli obchodným záležitostiam. Povedal deťom: “Nech urobíte čokoľvek, nepúšťajte Binga do domu.” Neposlúchli ho a zavolali Binga dnu. Bingo objavil úplne nový svet. Mohol sa najesť kedy chcel, mohol ležať pri ohni a relaxovať. Keď sa môj brat vrátil, snažil sa donútiť Binga, aby znovu pracoval s ovcami, ale nešlo to. Bingo objavil to, čo naozaj chcel. Už nechcel viac behať po vonku v daždi okolo oviec. Ako ovčiarsky pes už bol neschopný.

S nami je to rovnako. Ak naše srdce nie je hladné po vzťahu s Otcom; ak je hladné po materiálnej úteche, môžme mať všetko, čo chceme, ale nepriblížime sa k Otcovi.

Čo je základom nášho vzťahu s Otcom? Ako často sa modlíš, aby sa zmenili tvoje okolnosti? Ak ich nezmení, obviňuješ alebo odsudzuješ ho? Ak ich zmení, žiadaš, aby zmenil tvoje okolnosti vždy, keď sú ťažšie? Mení to podstatu tvojho vzťahu s ním?

Ježiš nás učil hľadať a vážiť si najprv vzťah s ním a až potom sme zisitli, že o naše materiálne okolnosti sa stará tiež.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.