Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 8.3.2021

Pondelok 8.3.2021

Náman bol v Aramejsku vysoko uznávaným a majetným človekom – aj napriek tomu, že bol malomocný. Jeho manželka mala slúžku, ktorá pochádzala z Izraela. Toto dievča malo vieru a bolo presvedčené, že Elizeus môže Námana uzdraviť z malomocenstva. Sebavedome vyhlásilo, že ak by jeho pán zašiel za prorokom, bol by uzdravený. Viera a svedectvo majú veľkú moc – nebeské kráľovstvo sa šíri vďaka svedectvu ľudí (Zjv 12,11). Vyslovíš svoje svedectvo, prejavíš svoju vieru a umožníš tak, aby nebeské kráľovstvo ovplyvnilo život niekoho iného?

Náman sa vydal na cestu za uzdravením. Keďže ho vyslal jeho kráľ, išiel najprv za kráľom Izraela. Izraelský kráľ nemal vieru a nevedel o Elizeovi. Jeho strach a smútok boli také veľké, že si roztrhol odev. Bol presvedčený, že požiadavka aramejského kráľa je zámienkou na vyhlásenie vojny. Našťastie, Elizeus sa o tejto záležitosti dozvedel a pozval Námana, aby za ním prišiel.

Náman mal očakávania. Vychádzajúc zo svedectva izraelskej slúžky, očakával vlastné uzdravenie. Okrem toho mal očakávania ohľadom toho, ako sa s ním bude zaobchádzať. Jeho osobná veľkosť, obrovský dar a sprievodný list od kráľa ho viedli k očakávaniu, že mu bude venovaná zodpovedajúca pozornosť. Myslel si, že Elizeus s ním bude zaobchádzať ako s autoritou. Elizeus však nesplnil jeho očakávania, čo takmer spôsobilo jeho pád – Náman reagoval hnevom a bol pripravený odísť. Napokon však poslúchol svojich sluhov, sedemkrát sa ponoril do rieky Jordán a bol uzdravený.

Náman priniesol tri dary, aby získal uzdravenie. Božia milosť a uzdravenie sa nám však ponúkajú zadarmo. Nemôžeme si ich kúpiť ani za ten najväčší dar. Nech sú naše skutky akokoľvek šľachetné, nemôžeme si ich nimi zaslúžiť. Ani odporúčací list nám ich nezíska.

Izraeliti v synagóge očakávali, že Mesiáš ich vyslobodí z rímskeho útlaku. Vedeli, že sú Božím vyvoleným národom a boli presvedčení, že na to majú osobitné právo. Keď im Ježiš hovoril o zázračnej Božej pomoci pre vdovu zo Sarepty a o uzdravení Námana, boli nahnevaní a rozhorčení – až tak, že sa pokúsili Ježiša zabiť. Ježiš však prišiel, aby mohli všetci slobodne prijať Božiu lásku, milosť a milosrdenstvo.

Naše reakcie sa riadia našimi očakávaniami. Očakávania izraelskej slúžky viedli k veľkému Námanovmu uzdraveniu. Očakávania izraelského kráľa viedli k strachu, smútku a úzkosti. Očakávania Námana viedli k hnevu a očakávania mužov v synagóge viedli k vražednému úmyslu. Aj očakávania, ktoré sa nenaplnia, prinášajú sklamanie. Spomínaš si na situácie, keď si mal očakávania alebo si zažil niektoré z emócií, ktoré tu boli opísané? Čo sa stalo? Keď sa nad tým spätne zamýšľaš, mohol si reagovať inak?

🔎 Dvanásta prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.