Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 8.6.2020

Pondelok 8.6.2020

Dnešné evanjelium je všeobecne známe, no niektorí kresťania nechápu, prečo Ježiš povedal to, čo v ňom čítame. Blahoslavenstvá sú paradoxné. Väčšina ľudí by chudobu ducha nedávala do súvisu so šťastím. Nepovažovala by plačúcich, poddajných ľudí alebo perfekcionistov za šťastných. Pre väčšinu ľudí by spravodlivosť znamenala šťastie, nie však pre Ježiša. A čo to znamená, mať čisté srdce? Prečo sú tí, čo šíria pokoj, Božími deťmi? A prečo, ach, prečo si Ježiš myslí, že prenasledovanie je dôvodom na šťastie? Tieto Ježišove slová však patria medzi najznámejšie, aké kedy boli vyslovené.

Chcem vám ponúknuť perspektívu Otcovho srdca, ktorá mi dáva zmysel.

Blahoslavení chudobní v duchu – tí, ktorí vedia, že nemôžu nič urobiť, ale Boh môže urobiť čokoľvek – lebo ich je nebeské kráľovstvo.
Blahoslavení plačúci, lebo budú potešení nádejou na vzkriesenie.
Blahoslavení tichí – tí, ktorí sa ľahko podriaďujú svojmu Otcovi v nebi – lebo budú dedičmi zeme. Len synovia a dcéry môžu dediť. Siroty nemajú dedičstvo.
Blahoslavení lační a smädní po spravodlivosti – tí, ktorí chcú robiť, čo je správne – lebo oni budú nasýtení. Títo ľudia uznávajú svoju nespravodlivosť a vedia, že Ježiš za ich nespravodlivosť zaplatil, aby na nich nepadla požiadavka zákona.
Blahoslavení milosrdní – tí, ktorí nevyžadujú spravodlivosť – lebo dostanú to, čo dávali.
Blahoslavení čistého srdca – tí, ktorí dovolili Duchu Svätému prepísať všetky nesprávne pravidlá, uložené v ich srdciach – lebo budú vidieť duchovne. Uvidia Boha v iných, v prírode, v Biblii, v sebe – vlastne všade.
Blahoslavení tí, čo šíria pokoj – tí, ktorí milujú aj svojich nepriateľov – lebo ich budú volať Božími synmi. Pretože sú presne takí, ako ich Otec.
Blahoslavení prenasledovaní pre svoju vieru v Ježiša – tí, ktorí čelia opozícii, výsmechu alebo nenávisti. V nebi budú mať veľkú odmenu. Ale pamätajte – Ježiš si myslí, že nebeské kráľovstvo začína na Zemi, tu a teraz. Dobrý charakter sa buduje v nepriaznivých podmienkach.

Prečo Ježiš vyslovil tieto veci, keď vedel, že mnohí z jeho poslucháčov ho nepochopia? Bežný spôsob, akým získavame duchovný pohľad na veci, je, že sme najskôr zmätení alebo pobúrení. Keď nám potom Otec ukáže pravdu, zistíme, že náš zmätok a rozhorčenie vystriedali pokoj a šťastie.

Uvedomil si si, že ten, čo šíri pokoj, sa veľmi líši od toho, čo udržiava pokoj? Ten, čo šíri pokoj, vytvára z chaosu života poriadok. Ten, čo udržiava pokoj, sa zameriava na spravovanie tej trošky lásky, ktorá vo vzťahu existuje. Ježiš bol tým, čo šíri pokoj.

Znova si prečítaj blahoslavenstvá. Požiadaj Ducha Svätého, aby ti ukázal, ako ich máš uplatniť vo svojom živote. Ktoré z nich je pre teba najdôležitejšie?

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%