Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 21.5.2022

Sobota 21.5.2022

‘Och’, povedal Timotej ‘Je to naozaj potrebné?’ ‘Áno’, povedal Pavol. Tak bol teda Timotej obrezaný. Pavol obrezal Timoteja kvôli Židom v tom regióne. Viac o obriezke budeme čítať zajtra.

Duch Svätý udáva smer. Pavol bol na jeho druhej misijnej ceste. Keďže mu bolo zabránené ísť do provincie Ázie a Bitýnie, šiel miesto toho do Troady. Mal tam víziu o mužovi v Macedónsku, ktorý stál pred ním a  žiadol ho, aby išiel do Macedónska a pomohol im. Tak teda šiel. Macedónsko je v Európe a to bolo Pavlovo povolanie, priniesť dobrú zvesť do Európy.

Niektoré dvere sú otvorené, iné sú zavreté, alebo sa zavrú. Keď sme my mali vybudované naše centrum, niekto sa nám vyhrážal, že nás zavrie. Pamätám si, ako som si myslela, že to nebude môcť urobiť, ale napriek tomu sme zavreli.  Zavrel nás ten človek, alebo to bol Boh, ktorý si použil jeho slová, hoci výstražné, aby nám ukázal, že dvere sa čoskoro zavrú? Keď sa pozeráme späť, vidíme, prečo sa dvere museli zavrieť; preto, aby sme mohli začať cestovať do iných krajín. Ja si preto myslím, že to bol Boh, ktorý rozprával cez spomínanú osobu. Keď sa naša dcéra uchádzala o pozíciu v novej škole, bála sa pohovoru, no Boh jej dal slová ‘Dám vám každé miesto, na ktoré vkročí vaša noha’ (Jozue 1,3). Dvere boli otvorené a prácu dostala.

Asi pred troma rokmi sme boli na konferencii ENC (Európska sieť katolíckych spoločenstiev). Poslednou udalosťou v programe bola svätá omša vedená biskupom. Na konci už chcel odísť z pódia, keď začal hovoriť o mužovi z Macedónska. Biskup povedal, aby sme neignorovali toho muža, ale aby sme šírili správu do Európy. Bolo to, akoby ten biskup hovoril priamo ku mne. Môj duch odpovedal. Pred touto udalosťou sme väčšinu času trávili na Slovensku a zvyšok v Česku. Na podujatí sa nás mnoho ľudí pýtalo, či by sme vycestovali aj do ich krajín. Mysleli sme si, že našim povolaním bolo cestovať len na Slovensko a bránili sme sa povedať áno. Ale po tom, čo rozprával biskup sme vedeli, že máme ísť aj na iné miesta. Otvorili sa ďalšie dvere.

Duch Svätý hovorí cez ľudí, cez Bibliu, cez vízie a sny a skrze ďalšie iné spôsoby, aby viedol naše cesty. Počul si jeho hlas? Chcel by si ho poprosiť, aby k tebe hovoril? Pamätaj si, že on ťa vyzbrojí a dá ti všetko potrebné, keď ťa bude viesť.