Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 28.3.2020

Sobota 28.3.2020

Ježiš bol ohrozený zo strany sluhov aj farizejov. Hovoril s autoritou a múdrosťou. Sluhovia boli ohromení a nezajali ho, zatiaľ čo farizeji ho už odsúdili a plánovali, ako ho zabiť. Ježiš sa nebál. Úplne dôveroval svojmu Otcovi a pokračoval vo svojom učení, čeliac rastúcemu odporu.

Jeremiášovi sa niekedy hovorí aj “plačúci prorok”. Mal naozaj ťažkú úlohu. Ohlasoval, že Izraeliti sú neverní Bohu a vyzýval ich, aby zmenili spôsob života. Ľudia ho nepočúvali a plánovali ho zabiť. Chceli ho doslova zničiť, aby si na neho už nikto nespomenul. Boh odhalil tieto plány Jeremiášovi a on odpovedal svojím volaním k Bohu. Bolo to volanie smútku, žiaľu a sklamania. Jeremiáš sa obrátil k Bohu, spravodlivému sudcovi, ktorý skúma srdce aj myseľ, aby on priniesol na nich svoju pomstu. Jeremiáš sa dokázal oddeliť od tej situácie tak, že dôveroval Bohu.

Dávid vedel, aké je to byť prenasledovaný nepriateľom. On poznal Boží súd aj jeho spravodlivosť. Tiež vedel, že Boh hľadí aj na srdce aj na dušu. Vedel, že môže dôverovať Bohu v každej situácii. Dávid povedal: “Pane, Bože môj, k tebe sa utiekam.” Aký je to pre nás príklad! V Starej zmluve Dávid veril v Božiu dobrotu. My žijeme v novej zmluve, kde milosrdenstvo víťazí nad spravodlivosťou a Ježiš už zaplatil za všetky naše hriechy a chyby. Už pre nás neexistuje žiadne odsúdenie. Takže môžeme bez strachu veriť v Božiu dobrotu v každej situácii a byť si vedomý toho, že on je naším útočišťom.

Ku komu sa utiekaš ty? Mám priateľku, ktorej bezpečným miestom v detstve bolo sedieť na strome a čítať si knihu. Ďalšia priateľka sa chodila rozprávať so svojimi zajačikmi a hovorila im o svojich ťažkých situáciách. Robertove bezpečné miesto bolo, keď sa oddelil a odpojil od situácie. Mojím bolo to, že som mala veci pod kontrolou. Iní ľudia veria tomu, že je im lepšie samým. Žiadna z týchto situácií ale nezahŕňa Boha. Keď som rástla vo viere, začala som sa obracať k Bohu. Pamätám si na situáciu, keď jeden z členov mojej rodiny urobil rozhodnutie, ktoré bolo nebezpečné. Predtým by som sa to snažila kontrolovať a hádala by som sa. Teraz som ale priniesla svoje starosti pred Otca a poprosila som ho, aby sa postaral o tú situáciu. Ten proces trval niekoľko hodín, ale nakoniec sa mi podarilo dôverovať mu. V akejkoľvek situácii sa nachádzame, môžeme Otcovi vyliať svoje srdce, prehlásiť svoju dôveru v neho a povedať: “Vezmi si to ty, Otec, utiekam sa k tebe.”

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%