Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 10.6.2020

Streda 10.6.2020

Zákon a Proroci sú Božími vlastnými slovami, a keďže Božie slovo je večné, nikdy sa nepominú, kým sa nestanú všetky veci. Ale dávno predtým, ako sa všetko stalo, Ježiš založil nebeské kráľovstvo. Toto kráľovstvo je tiež večné. Takže Zákon a Proroci žijú teraz spolu s nebeským kráľovstvom. Stále žijeme v záhrade s dvoma stromami uprostred, stromom poznania dobra a zla a stromom Života. A Ježiš nás vyzýva, aby sme sa živili stromom Života a prikazuje, aby sme nejedli zo stromu poznania dobra a zla. On je strom Života. Naše vlastné svetské súdy sú tým druhým stromom.

Ježiš neprišiel zničiť strom poznania dobra a zla. Neodstráni svedomie človeka ani ho nezbaví jeho slobody výberu. Prišiel, aby mohli byť splnené všetky požiadavky Zákona a Prorokov tými, ktorí si ho vyberú. Predpokladajme, že človek zabije svojho nevinného suseda. Zákon vyžaduje, aby vrah zomrel. Po jeho poprave bol zákon dodržaný. Alebo predpokladajme, že človek hreší menej vážnym spôsobom. Zákon vyžaduje krvnú obetu, pretože bez preliatia krvi neexistuje odpustenie hriechu. Po výbere vhodného zvieraťa a po preliatí jeho krvi je spálené ako obeť, aby sa splnil Zákon. Ježiš teda povedal, že osobne splní požiadavky Zákona v našom mene za každý hriech, ktorý máme, alebo ktorý ešte spáchame. Neprišiel zrušiť Zákon, ale ho naplniť.

Tí, ktorí žijú v nebeskom kráľovstve sú oceňovaní podľa čoho? Podľa Zákona! Tí, ktorí dodržiavajú Zákon a učia ostatných, aby tak činili, sú najväčší. Tí, ktorí porušujú Zákon a učia ostatných, aby tak robili, sú najmenší. Preto nie je správne si myslieť, že Zákon a Proroci boli zrušení. Stále zohrávajú úlohu v nebeskom kráľovstve. Čím viac veriaci miluje a je milovaný, tým menej je v pokušení hrešiť. Neexistuje žiadny Zákon proti láske. Ale čím menej človek prijíma a dáva lásku, tým menej je ochotný byť obmedzovaný Zákonom a Prorokmi.

Takže Zákon a Proroci sa zmenili z kódexu pravidiel a trestov, ako boli v starej zmluve. Teraz sú pre každého veriaceho mierou toho, koľko lásky človek prijíma a dáva. Inými slovami, sú mierou toho, nakoľko sa veriaci pripodobnil Kristovi. A ak hrešíme, máme Spasiteľa, ktorý už pre nás splnil Zákon kvôli svojej láske k nám. Takže sa nemusíme ničoho báť. To je dobrá správa.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%