Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 15.7.2020

Streda 15.7.2020

Ježiš začal dobre. Davy, ktoré ho nasledovali, ho vítali; dychtivo počúvali jeho učenie, boli uzdravovaní a videli znamenia a zázraky, ktoré urobil. Ale čoskoro sa veci začali meniť. Náboženskí vodcovia začali proti Ježišovi protestovať. Ľudia boli ovplyvnení. Nespoznali Ježiša ako Božieho syna, a nezmenili svoj postoj ani keď videli zázraky. Stretol sa s kritikou a očakával prenasledovanie. V tejto ťažkej situácii Ježiš povedal: „Zvelebujem ťa“. Keď narazíte na ťažkosti, kritiku, ťažkosti, ako reagujete? Môžete byť ako Ježiš a povedať: „Zvelebujem ťa“?

Ježišove ďalšie slová boli: „Otče, Pán neba a zeme“. Bol zameraný na to, že Všemohúci Boh je jeho Otcom. Najdôležitejšou vecou bolo poznať ho ako Otca a potom ako stvoriteľa a udržiavateľa neba a zeme. Ježišov Otec je aj náš Otec.

Nedávno som sledovala televízny seriál o anglickej kráľovnej. Zobrazuje ju ako tú, pre ktorú sú štátne záležitosti väčšou prioritou ako vlastná rodina; o jej deti sa starajú iní. Náš Otec taký nie je. Pozná všetky podrobnosti. Vlastní dobytok na tisícich kopcoch. Pozná vrabce, aj to, kedy padnú. Pozná ľalie na poli, ktoré tu dnes sú a zajtra už nie. Dôverne pozná mňa a teba. Ako vyhlásil žalmista: „ on nás neopustí“. Aká je vaša reakcia, keď zistíte, že Ježiš kladie taký veľký dôraz na vzťah s Bohom ako našim Otcom?

Pre malé deti je ľahké prísť k Otcovi. Keď vyrastáme, naša myseľ pracuje, naše učenie  nás nadnáša a naša pýcha sa spolieha na našu vlastnú múdrosť. Všetky tieto veci držia ostatných, vrátane Boha, ďalej od nás. Ale keď sa uponížime a máme dôveru ako malé deti, je oveľa ľahšie prísť k Otcovi. Dnes som mala na kolene trojročného chlapčeka. Bol očarujúci, príjemný a veľmi prítulný. Neskôr sa nechal pohltiť svojimi emóciami; zmenil sa, kričal, kopal a mlátil okolo seba. Napriek tomu bol stále milovaný. Prostredníctvom toho som si uvedomila, že Otec nás miluje takých, akí sme. Nezáleží na tom, či je dobrý  alebo zlý deň. Takže akokoľvek sa v tejto chvíli cítite, akokoľvek sami seba vnímate, ako dobrých alebo zlých, vedzte, že on na vás čaká a ste vítaní. Možno si dokážete predstaviť seba ako malé dieťa a prísť k Bohu Otcovi a vyliezť na jeho koleno. Je to bezpečné miesto.