Otcovo srdce pre Slovensko

Pozri v internetovom prehliadačiStreda 16.9.2020

Liturgické čítania na dnešný deň

Toto čítanie je z jedného dôvodu jedným z najznámejších čítaní medzi svetskými ľuďmi. Svetskí ľudia väčšinou chodia do kostola na svadby; a toto čítanie sa veľmi často volí kvôli opisu lásky. Je to akoby si pár, ktorý sa miluje, sľuboval, že bude takto žiť. Je smutné, že sa ľudia často nedokážu správať tak, ako sľúbia vo svoj svadobný deň, pretože existuje niečo silnejšie ako ich vôľa. Sú to samozrejme pravidlá, ktoré si manželia zapísali do svojich sŕdc v reakcii na udalosti z detstva.

Pavol povzbudzoval Korinťanov, aby sa horlivo usilovali o tie najväčšie duchovné dary. To sú ceny, ktoré by obohatili ich životy. Pavol teda chcel, aby poznali ten najlepší spôsob, ako tieto dary využiť. Použiť ich s láskou! Človek môže dostať dar hovoriť anjelským jazykom. Predstavte si manželský pár, kde by obaja vedeli hovoriť anjelským jazykom. Nebolo by to úžasné manželstvo? To nie je isté. Motívom rozprávania musí byť láska. Prečo? Pretože kde nie je láska, tam nie je ani Boh; a tak Duch Svätý nemôže dať slovám moc. Nie sú ničím iným ako nejakým hlukom. Opäť si predstavte, že manželský pár by vedel prorokovať, rozumieť všetkým záhadám a mal dostatok viery na to, aby hýbal horami. Určite by to bolo úžasné manželstvo. To nie je isté. Bez lásky nie sú duchovne ničím. Pretože bez Boha neexistuje autentický život viery. A ak chýba láska, chýba aj Boh. Láska je katalyzátorom, ktorý robí duchovné dary účinnými.

Ale teraz si predstavte manželstvo naplnené láskou, kde sa obaja manželia navzájom žehnajú prostredníctvom týchto istých duchovných darov. Tu je manželstvo pokladom. Je to žitie na zemi tak, ako sa žije v nebi. Hovoria medzi sebou anjelským jazykom, vedia prorokovať, rozumejú si navzájom (predstavte si to), vedia si navzájom odpúšťať, navzájom byť milosrdní a slúžiť si v láske. Vicki a ja v niečom z toho žijeme a to nás pobáda túžiť po ďalšom.

A aké ovocie má také požehnané manželstvo? Pavol nám to hovorí. Manželia sú k sebe milí, nežiarlia. Sú trpezliví, nie pyšní. Nie sú hrubí a nehľadajú svoje vlastné záujmy. Nerozčúlia sa ľahko a rýchlo zabudnú, ak ich niekto zraní. Nie sú šťastní, keď robia zle, ale sú radi, keď pochopia dôvod, prečo zlyhali. Pravidlo, ktoré ich zvádza z cesty, je nahradené pravdou a sú navždy slobodní. Sú tolerantní a navzájom si o sebe myslia to najlepšie. Majú nádej a sú vytrvalí. Aké to manželstvo!

Ale takáto láska nie je len pre manželstvo. Všetky vzťahy prekvitajú, keď je základom taká láska. Nech už máte akékoľvek dary a vlastnosti, nemajú pre budovanie vzťahov nijaký význam, pokiaľ nie sú dávané s láskou. A láska je identifikovaná podľa zoznamu, ktorý dáva Pavol: trpezlivosť, láskavosť, bez žiarlivosti a súťaživosti a ďalšie.

Pomyslite na nejaký nedávny moment s niekým. Aké slová zazneli, aké ste mali myšlienky a čo sa udialo? Bola v tom láska? Bolo vaše srdce otvorené? Ak je odpoveď áno, potom je vzťah požehnaný. Aký aspekt lásky bol zjavný? Ak je odpoveď nie, potom sa premeškala príležitosť vzťah požehnať. Ak vašou motiváciou nebola láska, bol to  strach, sebaobrana, nenávisť, závisť alebo niečo iné?

 

Email

Facebook

Website

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť,
sa môžu prihlásiť na odber TU.
Na odber biblických zamyslení v originálnom znení v angličtine sa dá prihlásiť TU.

Copyright © *|CURRENT_YEAR|* *|LIST:COMPANY|*
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|*

Chcete zmeniť spôsob prijímania týchto emailov?
Môžete upraviť vaše nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu