Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 19.2.2020

Streda 19.2.2020

Jakub nám dáva návod, ako budovať dobré vzťahy. Spomína tri veci; počúvanie, hovorenie a hnev.

Počúvajte pohotovo. Niekto raz napísal, že byť počúvaný je ako byť milovaný. Stáva sa to, keď sa Robert prestane pozerať na svoj telefón alebo odloží knihu alebo vypne televízor a venuje svoju pozornosť mne. Takisto, keď počúva čo hovorím bez prerušovania a keď mi ukazuje, že rozumel tomu, čo som povedala. To všetko mi dáva pocit, že som milovaná. Keď matka počuje plač svojho dieťaťa, zdvihne ho, pritúli si ho a utešuje ho, dieťa vie, že je milované a vypočuté.

Môžeme počúvať troch ľudí. Môžeme počúvať tých, ktorí sú okolo nás, môžeme počúvať sami seba, čo hovorí naše srdce, a môžeme počúvať Boha. Počúvanie je viac ako počutie hovorených slov. Väčšina komunikácie je neverbálna. Môžeme vnímať to, čo nebolo vyslovené, a môžeme vnímať reč tela osoby. Môžeme vidieť sklopené oči, znepokojený pohľad, mračenie na znak nesúhlasu, radosť a potešenie (náš najmladší vnuk má tanec šťastia, ktorý vyjadruje jeho potešenie), zohnuté ramená, úzkostlivé  alebo založené ruky. Telo hovorí o vnútorných emóciách. Viem, kedy Robert nie je šťastný; nemusí hovoriť, vidím to.

Moje telo mi niekedy povie, že ma trápi stres a bolesť na ramenách a krku. Vy možno vnímate svoj stres cez bolesť hlavy alebo únavu. Telo hovorí o potrebe pokoja alebo odpočinku.

Boh zriedka hovorí hovoreným slovom. Obyčajne hovorí cez myšlienky v našej mysli. Hovorí tiež prostredníctvom krásy stvorenia, slovami Biblie a cez iných ľudí. Raz dokonca prehovoril cez somára!

Neponáhľajte sa s rozprávaním. Minule som bola taká nadšená. Očakávala som nejakú pomoc, ale nezdalo sa, že by prichádzala. Mala som negatívne myšlienky o osobe, ktorá mi mala pomôcť, „bola nespoľahlivá“. Práve som sa chystala vyjadriť svoje myšlienky, keď dorazila, pripravená pomôcť. Bola som taká potešená a vďačná Bohu, že som neprehovorila hneď. Naše slová by mali byť slovami pochvaly a povzbudenia. Slová, ktoré ostatných budujú. O koľko by bol život lepší, keby sme nehovorili unáhlene a hovorili iba slová povzbudenia a žiadne klebety.

Buďte pomalí do hnevu. V minulosti veľakrát pretiekol môj hnev voči tým, ktorí boli okolo mňa. Spôsobilo to bolesť a poškodilo vzťah. Vzdialilo nás to a vytvorilo bariéru. Boh sa možno hnevá spravodlivo, nemyslím si však, že som ja niekedy mala spravodlivý hnev. Môj hnev mi ukazuje, že mi bolo ublížené. Reagujem na súčasnú situáciu kvôli bolesti z minulosti. Alebo odrážam hnev, ktorý som dostala ako dieťa od svojich rodičov. Ako sa od toho oslobodím? Zistila som, že keď som odpustila svojim rodičom ich hnev a keď som odpustila tým, ktorí ma zranili, potom môj hnev odišiel. Ak sa potom znovu objavila rovnaká situácia, nereagovala som hnevom. Aj vy môžete byť oslobodení od svojho hnevu odpustením tak tým, ktorí vás zranili nedávno, ako aj tým, ktorí na vás reagovali hnevom, keď ste boli dieťaťom.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%