Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 2.9.2020

Streda 2.9.2020

Pavol začal svoj list Korinťanom tým, že im hovoril, že sú čistí, oddelení, obohatení všetkými darmi slova a poznania a že im nechýbajú duchovné dary. Napriek tomu bol sklamaný ich hádkami a rozpormi. Niektorí hlásali Pavla, iní Petra, niektorí Apolla a iní Krista. Potom sa zdalo, že Pavol odbočil a hovoril o moci kríža, o Božej múdrosti a dare Ducha Svätého. Svet tieto veci neuznáva, ale kresťania áno. Cirkev v Korinte sa v tomto bode listu musela cítiť dobre, keďže Pavol vyhlásil v 2,10 „Ale nám to Boh zjavil skrze Ducha.“

Potom im Pavol povedal, že napriek všetkému horeuvedenému boli ako kresťanské bábätká. Nemyslím si, že ich Pavol karhal; bol ako matka s malým dieťaťom. Keď dieťa urobí neporiadok, matka sa nehnevá, ale pomáha dieťaťu učiť sa z chyby a rásť. Dieťa sa jednoducho správa ako všetky deti. A tak je to s týmito Korinťanmi. Stále zmýšľali tak ako svet; nepozerali sa na veci z duchovného hľadiska. Svetská múdrosť znamená, že človek má pravdu, ale nebeská múdrosť vie, že všetci ľudia súdia podľa svojich vlastných štandardov. Iba Boh súdi spravodlivo. Samospravodlivosť vedie iba k hádkam. Ste tiež ako duchovné dieťatko? Je medzi vami žiarlivosť? Porovnávate sa s ostatnými? Hádate sa ako deti a vytvárate tábory? Toto správanie ukazuje, že potrebujete milujúceho Otca, ktorý vám pomôže dozrieť. Ak áno, pýtajte sa Ducha Svätého, komu musíte odpustiť presadzovanie názorov, ktoré sa líšili od tých vašich.

Chodili sme do jedného kostola. Bolo tam veľa milých kresťanov, ale boli tam hádky a rozpory. Všetci sme si mysleli, že sme zrelí kresťania, ale Pavol by povedal, že sme len ako maličké deti.

Sú chvíle, keď s Robertom nesúhlasím. On sa pozerá na veci zo svojho pohľadu a ja pozerám na veci z môjho pohľadu a vidíme veci odlišne. Ako to vyriešime? Už sa nehádame o tom, kto má pravdu alebo kto sa mýli; to nikdy neprinieslo dobré výsledky. Keď sme sa hádali, následkom bol zlý pocit medzi nami. Prvým krokom je vypočuť si názor druhej osoby. Pomáha to snahe navzájom si porozumieť. Druhým krokom je uvedomiť si, že akýkoľvek názor je založený na systéme presvedčení v srdci. Ak dokážem porozumieť svojmu systému presvedčení, môžem požiadať Otca alebo Ježiša, aby ho v prípade potreby zmenil. Teraz používam nezhody ako príležitosť hovoriť s Otcom. Uvažujem o tom, čo si myslím, cítim a ako reagujem. Súhlasí to s tým, čo by povedal Otec alebo Ježiš? Ak nie, potom prosím Ducha Svätého, aby odstránil moje nesprávne presvedčenia a požiadam Ježiša, aby mi dal svoju pravdu.

Pavol videl seba aj Apolla ako sluhov. Každý pracoval podľa darov, ktoré im dal Boh. Jeden sadil, druhý polieval, ale sami o sebe nemohli dosiahnuť nič. Otec je ten, kto prináša zrelosť, bez neho by Korinťania zostali nemluvňatami. Jeho nepretržitá, ustavičná starostlivosť zabezpečuje duchovne zdravý rast a stavia z každého z nás príbytok, v ktorom môže bývať. (Žije v nás, ale chce, aby bol jeho domov lepším miestom pre život na náš vlastný prospech.)