Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 23.3.2022

Streda 23.3.2022

Myšlienky každého, kto je viazaný Starou zmluvou, sú zamerané na pravidlá; teda pravidlá ich rodiny, ich rovesníckej skupiny, ich zamestnávateľa, ich cirkvi a podobne. Niektorí ľudia sa zameriavajú na dodržiavanie týchto pravidiel tak dobre, ako môžu. Zatiaľ čo iní si radšej myslia, že pre nich pravidlá neplatia (ale stále o pravidlách premýšľajú). Pravidlá nemožno vymazať z mysle každého, kto má prirodzený zmysel pre správne a nesprávne a riadi sa tým. V dnešnom čítaní nám Ježiš hovorí niečo neočakávané. Neprišiel zrušiť zákon; nikto nemôže zrušiť to, čo Boh ustanovil. Ale Ježiš nám prišiel ukázať iný spôsob myslenia. A tých, ktorí takto uvažujú, sa Zákon vôbec netýka. Ich zameranie nie je na prirodzený zmysel pre dobro a zlo, ale na nadprirodzený pocit lásky k Bohu, k blížnemu a k sebe samému. A táto motivácia k láske spĺňa všetky požiadavky Zákona, aj keď ten človek nevie, čo Zákon vyžaduje!

Ježiš to vyjadril takto. „Preto ten, kto poruší čo i len to najmenšie z týchto prikázaní (porušenie aj malého zákona je porušenie zákona) a bude tomu učiť iných, bude v nebeskom kráľovstve vyhlásený za najmenšieho.” (Stále je možné byť spasený milosťou skrze vieru vo vykupiteľské dielo Ježiša na kríži. A zároveň nerešpektovať Boží zákon a učiť, že bol zrušený. Človek môže byť v kráľovstve nebeskom, ale len to)… „Ale kto poslúcha (vždy) a učí (všetky) tieto prikázania, bude najväčší v nebeskom kráľovstve.” Ale kto to dokáže?

Iba človek, ktorý je motivovaný samotnou láskou (čo je len iný spôsob vyjadrenia, motivovaný samotným Bohom) sa prirodzene rozhodne neustále dodržiavať všetky pravidlá. Všetky Božie pravidlá sú vytvorené, aby zmenili chybné správanie. Ale proti láske neexistujú žiadne pravidlá. Ježiš nám ukázal svoju dokonalú lásku. Miloval svojho Otca, miloval svoju rodinu, učeníkov a priateľov, miloval tých, ktorí ho počúvali, aj tých, ktorí ho nepočúvali. Miloval tých, ktorí mu odporovali, miloval tých, ktorí ho zabíjali. A pre svoju dokonalú lásku ani raz nezhrešil proti Božiemu zákonu. Nepotreboval zrušiť Zákon, pretože žil život, ktorý ho napĺňal. Čo to znamená? Zákon bol navrhnutý tak, aby sa ľudia správali tak, ako keby milovali Boha, seba a iných. Dodržiavanie zákona bola maska, ktorá skrývala to, čo skutočne mali na srdci. Ale keď nám Ježiš ukázal ako milovať, a zmocnil nás k tomu Duchom Svätým, potom sa účel zákona naplnil.

Ale, samozrejme, nie sme dokonalí, a tak môžeme stále porušovať pravidlá, aj keď nechceme; a to by mohlo narušiť náš pokoj. Ale Ježiš má dokonalý liek. „Ak žijeme vo svetle (uznávajúc pravdu o svojej vine), ako je on vo svetle (uznávame pravdu o jeho dokonalosti), potom máme medzi sebou spoločenstvo (naďalej milujeme) a krv Ježiša, jeho syna, nás očisťuje od každého hriechu.“ 1 Ján 1,7 (Náš pokoj je obnovený.)