Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 26.2.2020

Streda 26.2.2020

Je to všetko o srdci. Šalamún, najmúdrejší muž, nám povedal, aby sme strážili svoje srdce, pretože naše srdce ovplyvňuje všetko, čo sme a čo robíme. Srdce je kontrolným centrom nášho života. Naše srdce môže byť otvorené alebo zatvorené, tvrdé alebo mäkké. Ja som na začiatku ani nechápala, že mám srdce. Potom som zistila, že je tvrdé ako betón a studené ako ľad. Keď si ma však našla Otcova láska, moje srdce sa začalo meniť a teraz je oveľa mäkšie.

Nezatvrdzujte si srdcia. Biblia nám hovorí, že naše srdcia sa zatvrdzujú v časoch skúšok a hádok, v ťažkých obdobiach, keď sme zraňovaní, a staviame sme si múry, aby sme sa chránili. Hovorí aj to, že hriech nás klame a naše srdcia sa zatvrdia. Vidíme začiatok tohto procesu, keď je v záhrade oklamaná Eva. Je pokúšaná myšlienkou: „Nie je na škodu jesť ovocie, budeš ako Boh, nič zlé sa nestane.“ Neuvedomila si, že už bola ako Boh, ani nerozumela dôsledkom svojho konania. Výsledok podvodu hriechu vidíme v troch oblastiach: emocionálne v strachu, vine a hanbe, v správaní, že sa skrývame a vo vzťahoch – v presúvaní viny, obvineniach a v narušených vzťahoch. Hriech ovplyvňuje náš emocionálny stav, naše správanie a naše vzťahy. A nadovšetko spôsobuje oddelenie od Boha. Aká je pointa? Ak zažívame strach, vinu, hanbu a tak ďalej, je to preto, že naše srdcia boli podvedené hriechom. Keď v našom živote spoznáme tieto veci, môžeme požiadať Ducha Svätého, aby nám ukázal hlavnú príčinu. Potom ideme k Ježišovi a prijímame jeho odpustenie, odpúšťame sebe a odpúšťame tým, ktorí nám ublížili. Vzťah je obnovený a my rastieme v Otcovej láske. Môžeme takisto zmeniť akékoľvek nesprávne presvedčenia o Ježišovej pravde.

Ježiš prišiel, aby vzal VŠETKY naše hriechy, očistil nás a obnovil náš vzťah s Otcom. Keď spoznáme svoj hriech a odvrátime sa od neho, obnoví a očistí naše srdcia. Jeho láska zjemňuje naše srdce a vzťah sa obnovuje; potom sme naplnení radosťou a chválou.

Dnes je prvý deň pôstu. Pre mnoho ľudí je tento čas časom pôstu. Otcovi ponúkame dar lásky a približujeme sa k nemu. Pôst nie ako povinnosť alebo rituál, ale ako túžba priblížiť sa k Otcovi, ktorý nás miluje, a k Synovi, ktorý za nás dal svoj život. Môžeme sa postiť mnohými rôznymi spôsobmi. Môžeme kontrolovať jedlo, alkohol, televíziu, sociálne médiá a ďalšie veci, ktoré si vyžadujú náš čas a pozornosť. Pamätám si, že som sa jeden rok postila od svojej zaneprázdnenosti tým, že som dala Otcovi polhodinu denne. Pritiahlo ma to k nemu bližšie. Ak sa rozhodnete postiť, spýtajte sa Ducha Svätého, čo by chcel, aby ste robili. Potom sa rozhodnite urobiť to s otvoreným a ochotným srdcom. Prečo? Pretože to zlepší váš emocionálny stav, vaše reakcie a vaše vzťahy.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%