Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 26.8.2020

Streda 26.8.2020

Pred časom som hovorila s mužom, ktorého dcéra bola supermodelka. Poznala mnoho ďalších supermodeliek. Žiadna z nich nebola spokojná. Každá pri pohľade na seba našla chybu: príliš tenká, príliš tučná, zlý tvar nosa, vada sem alebo tam. Zoznam bol nekonečný. Navonok vyzerali úžasne, ale vo vnútri ani jedna nebola šťastná.

Robert sa ako obchodník stretol s niektorými veľmi bohatými ľuďmi. Ani jeden z nich nebol spokojný. Navonok nemali žiadne materiálne potreby, ale vo vnútri sa každý obával, že si ho ľudia cenia len pre peniaze.

Ježiš obvinil zákonníkov a farizejov, že zvonku vyzerajú dobre, ale vo vnútri svojho srdca sú zatvrdení a bezohľadní. Keď kritizujeme seba alebo si robíme starosti, môžeme požiadať Ježiša, aby obmäkčil naše srdce a pomohol nám vidieť veci zo svojej perspektívy.

Poznamenal tiež, že zákonníci a farizeji iných ponižovali a seba povyšovali. Rovnako ako oni, aj my vidíme chyby druhých a hovoríme: „Ja by som to nikdy neurobil“. Mnohokrát súdime ostatných, ale naše chápanie situácie je obmedzené. Keby sme boli na ich mieste, videli by sme veci ich očami a pochopili by sme. Potom by sme, podobne ako Ježiš, mali súcit a povedali: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia“.

Stotožňujete sa s niektorými z uvedených ľudí? Kritizujete svoj vzhľad? Alebo ste materiálne zabezpečení, ale nemáte hlboké milujúce vzťahy? Pokúšate sa niekedy pretláčať svoju vlastnú agendu alebo frustrujete tých, s ktorými nesúhlasíte? Viete si predstaviť, aké to je byť na mieste iných? Ježiš pozná vás aj iných ľudí lepšie ako oni sami. Ak chcete jeho dar súcitu, požiadajte ho, aby otvoril oči vášho srdca. Pomôže vám počúvať. Počúvanie seba samého vedie k sebaprijatiu. Počúvanie iných vedie k empatii. Obe sú aspekty Otcovej lásky. Napadlo vám pri počúvaní niečo, čo by ste mohli urobiť, aby ste prejavili súcit?