Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 4.5.2022

Streda 4.5.2022

Ježiš povedal, že v tomto svete budeme mať problémy, ale máme sa radovať, pretože on premohol svet. Na Veľkonočnú nedeľu sa učeníci radovali, pretože Ježiš ožil a diali sa úžasné veci. Potom sa však veci zmenili. Štefanovou mučeníckou smrťou nastalo prenasledovanie a učeníci boli rozptýlení. Filip odišiel do Samárie, ale keďže Ježiš pôsobil cez neho, stále sa diali tie isté úžasné veci: Ľudia počúvali, uverili a mnohí boli uzdravení. Slová, ktoré Filip hovoril, mali moc a autoritu, pretože Ježiš hovoril skrze neho. A dobrá zvesť o Ježišovi sa rozšírila, pretože ľudia boli rozptýlení, aby sa vyhli prenasledovaniu. Môžeme sa modliť za tých, ktorí znášajú ťažkosti, aby mohli nájsť Ježišovu prítomnosť. Môže v nich pracovať, aby ich udržal.

Ako reagujeme v ťažkých časoch? V našom utrpení sa môžeme buď priblížiť k Bohu, alebo sa vzdialiť; môžeme sa stať zatrpknutými alebo lepšími, môžeme byť skľúčení alebo sa vzchopiť. Môžeme sa obrátiť k modlitbe alebo k nejakej falošnej úteche. Zlý používa bolesť v našom živote a dokonca aj naše vlastné chyby, aby nás prinútil vzdať sa nádeje. Niektoré z jeho poznávacích znakov sú strach a beznádej. Možno si spomeniete na iné; veci a myšlienky, ktoré prinášajú negatívne pocity do vášho života. Ale Ježiš nás miluje, túži po nás a stará sa o nás natoľko, že za nás zomrel. Neodmietne nikoho, kto k nemu príde. Vaša minulosť vás nedefinuje. Vaše chyby vás nedefinujú. Jeho láska je to, čo vás definuje. Veríte, že ste vrúcne milované dieťa s úžasným Nebeským Otcom?

Ježiš povedal: „Ja som chlieb života“. Tieto slová hovoril zástupom, ktoré ho prišli hľadať. Hľadali ďalšie bezplatné jedlo. Koniec koncov, Mojžiš dával ľuďom mannu každý deň takmer 40 rokov, takže jedno jedlo nič nedokazovalo; chceli viac. Ale Ježiš sa pozeral na duchovné skutočnosti, nie na fyzické. Mohol ich nakŕmiť, ale chcel ich vziať hlbšie do duchovných právd. On je chlieb, ktorý nás bude živiť a udržiavať. Predtým, ako som stretla Ježiša, bola v mojom vnútri prázdnota. Keď som sa stretla s Ježišom, Duchom Svätým a Otcom, táto prázdnota bola uspokojená. Ježiš sa stal chlebom v mojom živote.
Vidíme realitu Ježišovej prítomnosti v Eucharistii; Ukojí náš hlad a smäd. Nič z toho nezávisí od našich činov. Jediné, čo musíme urobiť, je vidieť Syna a veriť v neho. Je to Božia milosť a milosrdenstvo, ktoré nás priťahuje a živí a sľubuje nám večnosť s ním. Otcovou vôľou je, aby sa nikto nestratil a aby každý, kto vidí Ježiša a verí v neho, mal večný život. Toto sú prísľuby, ktoré dal milujúci Otec a Syn, aby nám umožnili radovať sa. Tak sa môžeme spojiť so žalmistom a radostne volať k Bohu.