Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 5.8.2020

Streda 5.8.2020

Keď Izraeliti vstúpili do zasľúbenej zeme, obývali ju Hetejci, Amorejčania, Kanaánčania, Ferezejci, Hevejci a Jebuzejci. Títo osadníci však žili v krajine, ktorú Boh zasľúbil Abrahámovi a jeho potomkom. Abrahám a všetok jeho ľud opustili zasľúbenú zem kvôli hladomoru. Zaujímalo by ma, čo by sa stalo, keby boli zostali. Bol by ich Boh zázračne nasýtil? To sa nikdy nedozvieme, pretože odišli. Keď sa Abrahámovi potomkovia vrátili do zeme, bola osídlená ďalšími šiestimi národmi. Boh prikázal Izraelitom, aby ich všetkých zničili (Dt 20,16). Nechcel, aby v krajine žil nikto okrem Izraelitov. To malo naplniť jeho sľub Abrahámovi. Jedným zo šiestich národov boli Kanaánčania. Izraeliti ich nezničili všetkých tak, ako prikázal Boh. Oveľa neskôr sa Boh sám v osobe Ježiša stretne s kanaánskou ženou. Keby boli Izraeliti poslušní Božiemu príkazu, nikdy by sa nebola narodila. K tomuto stretnutiu medzi ženou a Ježišom došlo len preto, že Izraeliti nemali vieru, aby poslúchli Boha.

Kanaánska žena prehovorila k Ježišovi. „Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch.“ Ale Ježiš neodpovedal. Potom jeho učeníci požiadali Ježiša, aby ju poslal preč. Ale Ježiš ju preč neposlal. Potom Ježiš povedal svojim poslucháčom a svojim učeníkom: „Ja som poslaný iba k ovciam strateným z domu Izraela.“ Zdá sa mi, že nehovoril so ženou, ale so svojimi učeníkmi. Myslím si, že židovskí muži nemali hovoriť s pohanskými ženami. Žena však trvala na svojom a znova hovorila s Ježišom, „Pane, pomôž mi.“ Jej vytrvalosť ukázala, že mala vieru, a tak s ňou Ježiš hovoril, aby otestoval jej vieru. Odmietol a urazil ju, keď povedal: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho štenatám.“ Ale ona prešla skúškou tým, že odpovedala: „Áno, Pane, ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov.“ Vtedy jej Ježiš povedal: „Žena, veľká je tvoja viera!“ A vyhovel jej žiadosti.

Vidíte, že zákon podľa Mojžiša vyžadoval rasovú čistotu detí Izraela? Ježiš si však vážil duchovnú čistotu Božích detí vyjadrenú vierou. A pohania, ktorí verili, boli v priazni rovnako ako Izraeliti. Ježiš nechcel zničiť ľudí, ktorí neboli Židia; chcel zničiť démonov, ktorí spochybňovali duchovné životy všetkých, ktorí v neho verili. Teda aj keď Mojžiš vyjadril Božiu túžbu po úplnom zničení všetkých Kanaánčanov, Ježiš požehnal Kanaánsku ženu a uzdravil jej dcéru kvôli jej veľkej viere. Musel byť rád, že vidí takých Kanaánčanov žiť a mať deti. Milosrdenstvo zvíťazilo nad spravodlivosťou.

Ak sme niekedy v pokušení odmietnuť alebo uraziť ľudí jednoducho preto, že sú to cudzinci, migranti alebo Rómovia, volíme si Starý Zákon; a náš vzťah s Bohom bude podľa nášho vlastného výberu. Ak však budeme považovať všetkých verných veriacich za súčasť našej skutočnej rodiny, potom budeme chcieť, ak to bude možné, týmto verným bratom pomôcť. A ak požehnáme ľuďom, ktorých ostatní odmietajú, potom budeme plniť Otcovu vôľu. Okrem toho, od nášho Nebeského Otca dostaneme milosrdenstvo a nie spravodlivosť. Aké vzťahy s Bohom si vyberiete?