Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 6.4.2022

Streda 6.4.2022

Kráľ Nabuchodonozor II. bol pravdepodobne pomenovaný po svojom starom otcovi Nabuchodonozorovi I. na počesť tohto starovekého kráľa-bojovníka. Kým starý otec založil dynastiu, vnuk zdedil veľkú ríšu. Zdá sa, že jedna vec je podmaniť si mnohé národy, no oveľa ťažšie je potom ich ovládať. Aby bolo možné potlačiť potenciálne rebélie v mnohých rôznych dobytých národoch, bolo nevyhnutné prikázať podmaneným ľuďom absolútnu poslušnosť. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, bolo postaviť mimo zákon všetky rôzne náboženstvá a nahradiť ich kultom podporujúcim cisára. Rímski cisári to niekedy posunuli ešte ďalej a vyhlásili sa za božských. Nabuchodonozor II. to neurobil, ale dal si vyrobiť zlatú sochu a požadoval, aby ju uctievali všetci v jeho ríši. Bolo jasné, že to bola len socha vyrobená na príkaz cisára. Každý to vedel. Takže uctievanie nebolo ani tak aktom náboženskej oddanosti, ako zložením prísahy vernosti cisárovi. Každý, kto odmietol, bol považovaný za vzbúrenca proti cisárovi a uvrhnutý do ohňa. Neexistovalo by potom žiadne mŕtve telo ani hrob, ktorý by slúžil ako miesto uctievania pre sympatizujúcich rebelov.

Toto čítanie v skutočnosti odhaľuje problém, ktorý sa opakuje aj dnes. Niektorí ľudia nemajú vzťah s Bohom a nedokážu pochopiť tých, ktorí ho majú. To znamená, že často nesprávne chápu motívy veriacich, pretože ich vlastný pohľad je len fyzický a pravdepodobne iba osobný. Nabuchodonozor myslel na svoju osobnú absolútnu autoritu a požiadavku absolútnej a bezpodmienečnej poslušnosti svojich poddaných. Traja židovskí muži však mysleli na svoj vzťah s Bohom. Všetky fyzické záležitosti vrátane smrti boli pre nich menej dôležité ako ich duchovný život. Odmietli sa teda pred sochou pokloniť a boli hodení do pece. Nabuchodonozor bol šťastný, že sú vzbúrenci odstránení. Potom však fyzicky uvidel zázrak, ktorý mu otvoril duchovné oči. Traja muži boli nedotknutí a bola s nimi aj štvrtá osoba; osoba, ktorá Nabuchodonozorovi II. pripadala ako Boží syn. Vyhlásil, že štvrtá osoba je anjel.

Svet bežne nechápe naše motívy, pretože je slepý k duchovným záležitostiam. Svet sa nás bude snažiť presvedčiť, aby sme sa prispôsobili jeho vlastným normám, a naše odmietnutie tak urobiť môže byť vnímané ako jeho osobné odmietnutie. Ako povedal Ježiš: „V tomto svete budete mať súženie, ale nebojte sa, ja som premohol svet.” Našou odpoveďou teda nie je vyhnúť sa problémom; to je nemožné. Je ňou nájsť útechu v duchovnom svete, ktorý je nadradený fyzickému svetu. A keď to urobíme, svet si to všimne! A ak si to Boh želá, potom otvorí duchovné oči našich odporcov, tak ako to urobil pre Nabuchodonozora II. Takže niečo dobré sa stane niekomu inému kvôli problémom, ktoré sme utrpeli. V myslení sveta je takýto výsledok bezcenný alebo dokonca nespravodlivý. Ale v nebeskom kráľovstve je to veľká cnosť a dokonale spravodlivá. Sám Ježiš nám ukázal, koľko dobra prichádza pre mnohých ľudí, keď dobrovoľne trpel krutosťou tých, ktorí mu nerozumeli. Táto perspektíva môže zmeniť váš postoj k vlastným problémom. Môžu byť pre vás zlé, ale môžete ich ponúknuť ako svoju obetu v prospech iných. Pamätajte, že ste ako sviečka, ktorá svieti na tmavom mieste. Sviečka dáva svetlo, ale len za určitú cenu. Táto perspektíva dáva problémom duchovný účel, ktorý presahuje nás samých.