Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 16.9.2021

Štvrtok 16.9.2021

Grécka verzia mena Timotej (Timótheos) znamená „ctiť Boha“ alebo „ctený Bohom“. Mená sú veľmi dôležité, pretože môžu pomôcť definovať osobu. V tomto prípade si Timotej ctil Boha a bol poctený Bohom. Ctil Boha tým, že bol jedným z prvých evanjelistov, a bol poctený Bohom, keď sa stal prvým kresťanským biskupom v Efeze. Táto dvojitá povaha v skutočnosti patrí každému Božiemu dieťaťu. Božie deti si ctia Boha ako svojho Otca a sú poctené Bohom, ktorý ich nazýva svojimi deťmi. A v tomto liste od Pavla Timotejovi je užitočný a podrobný popis ideálneho života pre Timoteja a tiež pre každé Božie dieťa. Pretože to platí pre celú „rodinu Otcovho Srdca“, je dobré zamyslieť sa nad týmito pokynmi a osobne ich podľa svojich najlepších možností uplatňovať.

Prvé verše nám hovoria o piatich cnostiach, ktoré by malo Božie dieťa kultivovať, aby bolo príkladom pre ostatných. Sú to: povzbudzujúce a užitočné slová (reč), pokora a služba druhým (správanie), srdce motivované láskou k Bohu, k sebe samému a k druhým (láska), viera v Ježiša a jeho vzkriesenie (viera) a primeraná úroveň intimity v závislosti od blízkosti vzťahu (čistota). Na tomto zozname je niečo zaujímavé. Osoba môže mať štyri z týchto piatich cností a napriek tomu môže byť pre ostatných nedostatočným príkladom kvôli slabosti v tej piatej. Preto si myslím, že je pre nás všetkých užitočné zamyslieť sa nad týmto zoznamom, aby sme zistili, ktoré sú naše silnejšie a ktoré slabšie cnosti. A potom hľadať vedenie Ducha Svätého v modlitbe a úvahe, aby sme boli najskôr posilnení v tej najslabšej. Reťazec je len taký silný, ako jeho najslabší článok, a človek, ako príklad pre ostatných, je obmedzovaný najslabšou z týchto piatich cností. A týmto spôsobom sa staráme o seba.

Pre Timoteja bolo skutočne dôležité žiť život, ktorý opísal Pavol. Timotej bol povzbudený čítať a vysvetľovať písma, povzbudzovať ostatných, aby nasledovali príklad jeho svätého života a učiť ich. A nemohol očakávať, že jeho učenie budú ostatní nasledovať, ak nedal osobný príklad uvedenia tohto vyučovania do praxe. Obaja, Vicki a ja učíme posolstvo lásky Otca a tak ako je to v našich silách, uplatňujeme zásady, ktoré učíme, vo svojom vlastnom živote. Pri uplatňovaní zásad sme si vedomí svojho vlastného duchovného pokroku. A Timotej tiež robil pokroky, ako bolo každému zrejmé.

Nasledujúci verš je jednou z najdôležitejších zásad života Božieho dieťaťa. „Dávaj pozor na seba a na učenie; buď v tom vytrvalý. Lebo ak si budeš takto počínať, zachrániš seba aj tých, čo ťa počúvajú. “ To znamená, že môžeme prevziať zodpovednosť za svoje vlastné duchovné a fyzické potreby. Pre Otca sme rovnako dôležití ako ktokoľvek iný, koho učíme. Nech jeho láska neustále uzdravuje naše srdcia, keď objavíme akúkoľvek tvrdosť srdca. A hoci si to možno neuvedomujeme, všetci sme učitelia. Žiť život Božieho dieťaťa vedie k tomu, že si vás ostatní všimnú. Rodičia učia deti a deti učia rodičov, súrodenci sa navzájom učia, priatelia sa navzájom učia, kolegovia z práce sa navzájom ovplyvňujú a podobne. Všetci sme oveľa vplyvnejší, ako si myslíme. Toto čítanie nám hovorí, ako vplývať na dobro a pre  Boha. Tiež nám to hovorí, že všetci máme kresťanskú službu pre svoje okolie. A tým, že nám Boh dáva túto službu, si nás ctí.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.