Otcovo srdce pre Slovensko

Pozri v internetovom prehliadačiŠtvrtok 19.3.2020

Liturgické čítania na dnešný deň

Čítanie Starého zákona je lekciou komunikácie pre nás všetkých. V tejto kapitole je Dávid Kráľom, ktorý si podmanil všetkých svojich nepriateľov. Bol pastierom, ale teraz žije v paláci. Ale prítomnosť Boha žije v stane. Dávid o tom hovorí s prorokom Nátanom a Nátan odpovedá tým, čo si myslí, že Boh chce. „Urob všetko, čo je v tvojom srdci, lebo Pán je s tebou.“ Dávid ani Nátan nežiadajú Boha o pokyny. Komunikácia bola prerušená, pretože si myslia, že vedia, čo Boh chce. Ale mýlia sa. Boh nechce, aby Dávid postavil chrám. Takže Boh hovorí priamo k Nátanovi. „Choď a povedz Dávidovi, že nechcem, aby postavil chrám.“ To muselo byť Nátanovi trápne, pretože už vyhlásil Božiu vôľu, a teraz musí povedať opak. A toto muselo byť pre Dávida sklamaním, pretože už sa radil s Prorokom, a teraz mu ten istý Prorok hovorí opak.

Čo bol Dávidov omyl? Predpokladal, že prorok bude hovoriť v mene Boha. Je to zvláštne, pretože Dávid sám často hovoril s Bohom. Pri tejto príležitosti to však neurobil. Čo bola Nátanova chyba? Predpokladal, že Boh bude chcieť chrám, aby bolo oslavované jeho meno. Keby ho jeden z nich požiadal priamo, vedeli by to. Komunikácia sa prerušila, pretože predpokladali, čo Boh chce.

Aká je pointa pre vás a mňa? Je dobré poznať povahu Boha. Je dobré pochopiť jeho normálne túžby. Je dobré mať vedomosti o Bohu. Ale je lepšie s ním hovoriť, mať s ním vzťah. Modlite sa k nemu teda vy sami. Pri hľadaní vedenia Ducha Svätého vo svojom srdci si uvedomujte svoje vlastné myšlienky a pocity. Samozrejme, že často vieme, čo máme robiť. Ale keď máte v srdci otázku, ako mal Dávid, modlite sa za usmernenie. Ak nedostávate odpoveď na svoju modlitbu, môžete požiadať niekoho iného, ​​aby sa za vás modlil. Ich rady však nemusia byť správne, pokiaľ sami o danej situácii nepočuli Boha. A aj potom potrebujete potvrdenie, že počuli správne. Neexistuje žiadna náhrada za vzťah. Vždy existujú tri možnosti; konať, nekonať alebo čakať. Ak si nie ste istí, čo máte robiť, je lepšie počkať, ako niečo predpokladať.

Čítanie z Nového zákona hovorí o tom istom. Jozef sa rozhodol, ako to s Máriou vyrieši. Chcel byť spravodlivý, ale čestný, a preto sa rozhodol vzťah s ňou nenápadne prerušiť.  Svoje rozhodnutie s Bohom nekonzultoval. Boh s ním teda hovoril priamo cez anjela vo sne. Akonáhle Jozef spoznal Božiu vôľu, horlivo ju nasledoval. Keby s ním však Boh nehovoril priamo, predpokladal by, aká je Božia vôľa; a bol by sa mýlil.

Takže nepredpokladajte, ale modlite sa a čakajte. Je oveľa lepšie viesť rozhovor, ako niečo predpokladať a byť korigovaný. Rovnaké je to aj v ľudských vzťahoch. Keď sme spolu už dlho, myslíme si, že vieme, čo niekto chce. To však nie je vzťah. Prečo sa nepýtať, počúvať, porozumieť a potom konať? Možno nakoniec urobíte to isté, ale vzťah sa posilní. Alebo možno zistíte, že vaše predpoklady sú nesprávne. A to vedie k autentickejšiemu vzťahu; založenému skôr na pravde ako na predpoklade. Zamyslite sa nad nejakým vzťahom, ktorý máte. Boli ste prekvapení? Komunikovali ste alebo predpokladali?

 
 

Email

Facebook

Website

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko
Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť,
sa môžu prihlásiť na odber TU.
Na odber biblických zamyslení v originálnom znení v angličtine sa dá prihlásiť TU.

Copyright © *|CURRENT_YEAR|* *|LIST:COMPANY|*
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|*

Chcete zmeniť spôsob prijímania týchto emailov?
Môžete upraviť vaše nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu