Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 23.1.2020

Štvrtok 23.1.2020

Existujú dva druhy žiarlivosti. Je tu Božia žiarlivosť a ničivá žiarlivosť. Je neuveriteľné, ako nepriateľ prekrúca celú Božiu dobrotu na negatívne veci.

V Saulovom živote vidíme deštruktívnu žiarlivosť. Počul, ako ženy uznávajú Dávida viac ako jeho, a žiarlil. Žiarlivosť pohltila jeho myslenie a jeho rozhovory a ovplyvnila jeho emócie (nahneval sa). Ovládala aj jeho činy. Chcel zabiť Dávida. Aj v živote Jozefa vidíme deštruktívnu žiarlivosť. Jeho bratia žiarlili a predali ho do otroctva. Jozef mnoho rokov  trpel, kým bol povýšený na popredné miesto vo faraonovom kráľovstve. V Genesis 50 vyhlásil, že hoci jeho bratia mali v úmysle ublížiť mu, Boh to obrátil na dobré. V prípade oboch, Dávida aj Jozefa vyústila žiarlivosť do negatívnych a škodlivých krokov proti nim.

Už ste zažili tento druh žiarlivosti? Keď premýšľame o žiarlivosti, máme tendenciu myslieť na manžela žiarlivého na svoju manželku alebo na manželku žiarlivú na svojho manžela, ale môže to byť hocikedy, keď nejaký cenný vzťah ohrozuje iná osoba. Hrozba môže byť skutočná alebo častejšie len predpokladaná z dôvodu neistoty v srdci žiarlivej osoby. Každý pohyb je sledovaný a analyzovaný. Podozrievanie, hnev, strach a netolerancia sú bežné. Žiarlivosť je majetnícka, ovládajúca a ničí vzťahy.

Boh na nás žiarli a má pre nás vášeň. Dokonca do tej miery, že dovolil, aby jeho Syn išiel na kríž a zomrel namiesto nás. Jeho žiarlivosť nie je ničivá, ale ochranná. Chce pre nás to najlepšie. Vie, že to najlepšie vyplýva zo vzťahu s ním a vyzýva nás, aby sme pred Ním nemali iných bohov. Pamätám si ako sa pred nejakým časom stali slová Piesne piesní 4, 9 pre mňa skutočnosťou. ‘Očarila si moje srdce, sestrička moja, nevesta; očarila si moje srdce jediným pohľadom svojich očí.“ Na chvíľu som sa zastavila, aby som mu vzdala chválu. V reakcii na to mi Otec dal tieto slová, aby mi ukázal, ako veľmi ho v tom momente potešil môj pohľad smerom k nemu. Jeho láska k nám je silná a mocná. Je na nás žiarlivý. Chce, aby sa jeho láska zakorenila v našich srdciach a bola základom v našich životoch. Chce mať prvé miesto v mojom živote. Nie preto, že ho potrebuje, ale preto, že ho ja potrebujem.

Modlila som sa za ľudí, ktorí žiarlili. V niektorých prípadoch bolo možné nájsť príčinu žiarlivosti v porovnávaní v detstve. Jedno dieťa je uprednostňované pred druhým, čo vedie k žiarlivosti. Ak sa vám to stalo keď ste boli dieťa, môžete odpustiť svojim rodičom toto nerovnaké zaobchádzanie, ktoré ste zažili? Môžete zanechať svoju deštruktívnu žiarlivosť? Môžete sa modliť za to najlepšie pre nich? Môžete si vážiť svoj vzťah s nimi a chrániť ho? Ak môžete, už ste vymenili ničivú žiarlivosť za Božiu žiarlivosť. Výborne!