Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 24.9.2020

Štvrtok 24.9.2020

Kráľ Šalamún bol synom Dávida. Prosil Boha o schopnosť múdro riadiť svoj ľud. A Boh mu dal tento dar. Zdá sa, že bolo dobré si ho pýtať, ale vyskytol sa problém. Požiadal o fyzický dar; požiadal o praktickú zručnosť a dostal ju. Ale vedieť, ako robiť veci, nie je to isté ako mať vzťah s Bohom.

V ďalšej kapitole komentoval: „Do srdca im vložil (tušenie) večnosti, ale nik nemôže vystihnúť dielo, ktoré Boh sám koná od počiatku až do konca.“ Keby si bol žiadal múdrosť poznať myšlienky Boha, potom by bol vládol múdro a tiež chápal Boha. Potom by nikdy nenapísal knihu Kazateľ, napísal by knihu zjavení. V čom bol teda Šalamúnov problém? Vybral si skôr Boží dar ako vzťah s ním.

Aký je to rozdiel v porovnaní s jeho otcom Dávidom, ktorý v dnešnom žalme napísal: „…aby sme našli múdrosť srdca …hneď zrána nás naplň svojou milosťou a budeme jasať a radovať sa po všetky dni života.“ Dávid bol človekom podľa Božieho srdca. Inými slovami, chápal Boha, pretože ho poznal. Strávil veľa dní vo svätyni. Jeho srdce smädilo po Bohu. Chcel skôr vzťah ako fyzické schopnosti a bol šťastný.

Týmto sa dostávame k Jánovmu evanjeliu. Jediný spôsob, ako mať vzťah s Bohom, je žiť svoj život s Ježišom. Ježiš nám ukázal, aký je Boh, a hovorí k nám vnútorne. To znamená, že hovorí do našich myšlienok, pocitov a predstavivosti. Ktokoľvek sa od neho môže učiť v tichu kontemplatívnej modlitby.

A nakoniec prichádzame k čítaniu od Lukáša. Ďalší kráľ plný otázok bez odpovedí. Kráľ Herodes sa chcel stretnúť s Ježišom pre správy o zázrakoch, ktoré počul. Ale keď konečne stretol Ježiša, nechcel s ním vzťah. Chcel iba vidieť zázrak.

Komu ste teda najviac podobní? Ste ako Šalamún, ktorý si myslel, že toľko vecí v živote nemá zmysel? Ste ako Dávid? Povedal: „Za tebou prahne moja duša, za tebou túži moje telo, ako vyschnutá, pustá zem bez vody.“ (Žalm 63: 1) Alebo ste ako Herodes, ktorý iba chcel, aby ho Boh ohromil zázrakom? Alebo ste možno ako Ján, ktorý vedel, že Ježiš bol prvý, kto nám ukázal Boha ako milujúceho otca. Alebo ste ako Ježiš, ktorý Boha dôverne pozná? Pamätajte o čo Boh prosil Šalamúna. Aký dar chcete od Boha Otca? Strávte hodinu v tichej modlitbe a zapisujte si svoje myšlienky, pocity a obrazy. Duch Svätý vás povedie cestou, ktorou by ste mali ísť.