Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 31.3.2022

Štvrtok 31.3.2022

Dnes sme boli v obchode s kobercami objednať si koberec. Čakali sme a čakali a čakali. Pomyslela som si, že v tejto situácii je skúšaná moja trpezlivosť. Robert sedel a čakal, ja som chodila hore-dole a pozerala sa na všetko, čo bolo okolo. Nehnevala som sa ani som nebola frustrovaná, ale nemohla som sa ubrániť tomu, aby som mužovi, ktorý nakoniec prišiel, nepovedala, že sme čakali 20 minút!

Čo ak každú situáciu, v ktorej sa nachádzame, pripravil Otec tak, aby odhalil, čo je v našich srdciach?

Pán povedal Mojžišovi: „Choď dolu k svojmu ľudu, ktorý si vyviedol z Egypta.” Keď som to čítala, znelo mi to, ako keby Boh hovoril: ‚Ty si za nich zodpovedný, Mojžiš‘; je to tvoj ľud, ktorý si vyviedol z Egypta a teraz sa správa zle. Prijal Mojžiš vinu za situáciu, cítil sa vinný alebo zahanbený? Zobral zodpovednosť na seba? Ja by som si bola pomyslela: “Ako očakávaš, že vyriešim tento problém?” Nezávislý človek vezme túto výzvu na seba, zatiaľ čo niekto, kto je závislý, bude dôverovať Bohu, že mu pomôže.

Myslím si, že Mojžiš bol skôr závislý ako nezávislý. Predtým, keď bol Mojžiš preťažený výzvou viesť Izraelitov, prijal pomoc; nasledoval radu svojho svokra, aby menoval sudcov, ktorí by rozhodovali v sporoch medzi ľuďmi. Mojžiš tiež povedal, že pokiaľ s ním nešiel Pán, nemá zmysel sa hýbať; závisel od Boha.

Ľudia však boli nezávislí a išli vlastnou cestou. Bol im ponúknutý dôverný vzťah s Bohom, ale odmietli. Z Egypta odišli s množstvom zlata a nemali ho kde minúť. Zlato bolo pokušením a použili ho na vytvorenie a potom uctievanie zlatého teľaťa namiesto jediného pravého Boha.

Boh ponúkol Mojžišovi postavenie veľkej autority a prestíže; Boh hovoril o zničení Izraelitov a potom o vytvorení veľkého národa prostredníctvom Mojžiša. Šanca na moc! Ale Mojžiš bol pokorný a ponuku neprijal. Znovu vidíme Mojžišove srdce v tejto situácii a keď zasiahol a požiadal Boha, aby ustúpil od zničenia ľudí.

My, ako Mojžiš, môžeme stáť medzi Bohom a tými, ktorí sú neposlušní, a prosiť ho o milosť a milosrdenstvo. Toto je Božie srdce. Má srdce Otca, ktorý sa stará o svoje deti. Dovolil svojmu Synovi zomrieť na kríži, aby všetci žili na mieste požehnania, milosti a milosrdenstva a nedostali rozsudok, ktorý si zaslúžia. Je tu niekto, za koho sa potrebujete prihovárať?

Dokážete sa zamyslieť nad nedávnymi situáciami a spoznať, čo sa vám Otec mohol snažiť ukázať o vašom srdci? A prijmete Božiu chválu, keď pôjdete kam vás povedie?