Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 14.5.2019

Utorok 14.5.2019

Liturgické čítania na dnešný deň

“Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás.”

Ježiš si vyvolil svojich učeníkov. Vyzdvihol ich z bežného života a dal im život v hojnosti. Učeníci by to sami nedokázali, potrebovali k tomu Ježiša.

Keď si všimneš deti v školskom veku, ľahko si vytvárajú skupinky priateľov. No niektoré z detí sú “outsidermi”. Túžia byť súčasťou skupinky, ale nikto si ich nikdy nevyberie a cítia sa bezmocní založiť svoju vlastnú skupinu. Inými slovami, deti sú prirodzene buď členmi niečoho alebo outsidermi. Outsideri si volia kariéru, kde neočakávajú budovanie dobrých vzťahov; kariéru ako rybári (kde pracujú v noci so svojou vlastnou rodinou) alebo mýtnici. Tí, ktorí niekam patria, si vyberajú kariéru ako napríklad v politike alebo v umeleckej sfére. Napĺňa ich chvála od ľudí.

Ježiš si vyvolil outsiderov, lebo boli hladní po tomto, aby si ich niekto vybral. Boli hladní po pochvale. Predstav si, že by si Ježiš vybral farizejov. Bolo by to pre nich zložité, pretože ich skupina by ich odmietala kvôli nasledovaniu Ježiša (nebol totiž jedným z nich). Tí z farizejov, ktorí nasledovali Ježiša, tak robili tajne. Nikodém navštívil Ježiša v noci, kedy ho nikto pri tom nemohol vidieť.

Ježiš chcel ľudí, ktorí by sa dali učiť. Vyvolil si tých, ktorí boli hladní po láske; hladní po priateľstve. Ježiš pozdvihol týchto ľudí do života v hojnosti. Láska, ktorú potrebovali, pochádzala od Boha a nie od iných ľudí.

A čo ty a ja? Si populárny človek s mnohými nasledovateľmi? Alebo si outsider, hladný po láske a priateľstve? Vicki a ja sme nikdy neboli populárnymi. Ale Ježiš si nás vyvolil a dal nám život v hojnosti. A vyberá si aj teba.

Tak, ako učeníci, aj ty môžeš začať svoj vzťah s Ježišom, ako sluha, ktorý sa snaží nasledovať pána. Ale keď Ježiš vysvetľuje všetko o našom Otcovi, stávame sa jeho priateľmi; dokonca súčasťou jeho rodiny. Priatelia a rodina neposlúchajú príkazy preto, že musia, ale preto, že si vážia priateľstvo a rodinu.

Ježiš si ťa možno vyvolil, keď si bol ako sluha, ale on ťa chce pozdvihnúť do priateľstva, do svojej rodiny. Keď to urobí, veľa ľudí bude Ježiš cez teba k sebe priťahovať, pretože budú vidieť a chcieť to, čo máš ty. Buď požehnaný.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.