Otcovo srdce pre Slovensko

Pozri v internetovom prehliadačiUtorok 15.9.2020

Liturgické čítania na dnešný deň

Počúval si niekedy ľudí pri modlitbe alebo pri tom, ako hovorili o svojom vzťahu alebo živote s Bohom, a zatúžil si pri tom po rovnakej skúsenosti? Pred pár rokmi sme s Robertom išli na prorockú konferenciu. Manželia, ktorí ju viedli, boli proroci. Tá pani nad nami vyslovovala Božie slová. Bolo to, akoby sedávala v našom dome a pozorovala nás – tak nás poznala! Pamätám si slová, ktoré vyslovila nad Robertom, opisujúc jeho charakter a túžby. Aké úžasné, počuť Boha týmto spôsobom a hovoriť ľuďom jeho slová povzbudenia! Aj ja som si priala dar proroctva, ale ona mi povedala, že láska, ktorú nesiem, stačí.

V 12. kapitole Prvého listu Korinťanom používa Pavol analógiu. Opisuje Cirkev ako telo. Môžeš si tieto verše prečítať a nahradiť slovo „telo“ slovom „Cirkev“. Aj tak to dáva zmysel. Všetci sme súčasťou Cirkvi, súčasťou Kristovho tela. Predstav si telo –  má veľa rôznych častí. Bez všetkých svojich samostatných častí by dobre nefungovalo. Potrebujeme ruky, nohy, hlavu, všetky vnútorné orgány, oči, uši, atď. Všetky sú potrebné. Rovnako je to s Kristovým telom. Je lákavé pozerať sa na niekoho, kto má dar proroctva a mať k nemu osobitnú úctu, ale Pavol hovorí, že potrebujeme každý dar. Každý z nás je cenný. Každý je Bohom vyvolený a obdarovaný. Pavol predkladá celé dnešné čítanie ako výzvu, aby ľudia boli spokojní s tým, čo majú – spokojní s tým, čo im dal Duch. Nakoniec nás povzbudzuje, aby sme sa horlivo usilovali o vyššie dary milosti.

S túžbou po duchovných daroch sú spojené dva rôzne pocity. Po prvé, môžeme vidieť niekoho, kto má tieto dary a rozhodnúť sa, že ich chceme tiež. Po druhé, môžeme sa tak radovať z darov, ktoré máme, že by sme chceli ešte viac – ale sme celkom spokojní s tým, čo máme. V prvom prípade ide o pocit nespokojnosti, v druhom prípade je to spokojnosť. Pavol odporúča druhú možnosť. Predstav si ženu s dvoma deťmi. Miluje dve deti, ktoré má, natoľko, že by chcela tretie – ale je veľmi šťastná, že má tie dve. Podobne, môžeme byť úplne spokojní s duchovnými darmi, ktoré máme a práve preto, že sa z nich tak veľmi tešíme, dychtivo túžime po ďalších daroch.

Pozri sa na zoznam darov a zamysli sa, ktorý dar alebo dary ti Otec dal. Si spokojný? Môžeš sa tiež zamyslieť nad svojimi priateľmi a všimnúť si ich obdarovanie. Niekedy je jednoduchšie vidieť dar niekoho iného, ako ten tvoj. Keď vidíš ich dar, si stále spokojný s tým, čo máš? Môžeš povzbudiť svojho priateľa v jeho obdarovaní. Je to skvelý spôsob, ako osláviť dar, ktorý nemáš.

 
 

Email

Facebook

Website

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť,
sa môžu prihlásiť na odber TU.
Na odber biblických zamyslení v originálnom znení v angličtine sa dá prihlásiť TU.

Copyright © *|CURRENT_YEAR|* *|LIST:COMPANY|*
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|*

Chcete zmeniť spôsob prijímania týchto emailov?
Môžete upraviť vaše nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu