Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 18.2.2020

Utorok 18.2.2020

Včera sme videli, že dobrý charakter sa buduje v nepriaznivých okolnostiach. Jakub to dnes potvrdzuje, keď píše: „Blahoslavený muž, ktorý vydrží skúšku, lebo keď sa osvedčí, dostane veniec života.“

Učeníci nemajú tento pohľad. Rozmýšľajú telesne, nie duchovne. Ježiš k nim prehovoril, aby im odhalil ich zmýšľanie. Hovorí: „Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa.“ Mysleli si, že hovorí o chlebe, no on v skutočnosti hovoril o ich postoji. Kvasom farizejov je ceniť si zákon a tradície ľudí viac ako vzťah s Otcom. Kvasom Herodesa je vážiť si moc a bohatstvo viac ako vzťah s Otcom. Učeníci nemyslia duchovne. Myslia len vo fyzických pojmoch. Ježiš im odkrýva ich myslenie.

Ježiš im pripomína, aby si nerobili starosti o chlieb. Nie raz, ale dvakrát sa zúčastnili na zázračnom rozmnožení chleba. A majú jeden bochník. To je dosť pre tisíce! Namiesto obávania sa by mali chrániť svoje srdcia pred postojom tohto sveta.

Toto je odkaz pre nás všetkých. Ak si uvedomíme, že nemáme dosť (dostatok lásky, radosti, pokoja a trpezlivosti; dostatok dobroty, láskavosti, nehy a vernosti; dostatok sebaovládania), môžeme nasledovať vôľu Otca a objaviť, že dostaneme viac. Ale ak si myslíme, že máme hojnosť, podobne ako farizeji a Herodes, budeme nasledovať svoju vlastnú vôľu. Naše srdcia zatvrdnú. Nepožiadame Boha, aby nám pomohol, pretože neuvidíme našu potrebu budovať vlastný charakter.

O čo tu ide? Opäť vidíme, že nebeské dary dostávame od Otca iba vtedy, keď o ne prosíme. Tí, ktorí nežiadajú, nedostávajú. Ale každý, kto prosí, dostane.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%