Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 26.5.2020

Utorok 26.5.2020

Ježiš pozdvihol oči k nebu a povedal: „Otče, nadišla hodina.“ Hodina čoho? Je čas, aby Otec oslávil Ježiša tým, že mu dá ďalšiu moc. Už má autoritu nad všetkými ľuďmi a teraz žiada o zvláštnu moc, ktorú bude mať pre osobitnú skupinu ľudí. Žiada o moc dať večný život každému, ktorého mu Otec dal.

Sme darom, ktorý dostal Ježiš od Otca. Aké to je, byť darom, ktorý dal Otec Ježišovi? Otec dal Ježišovi aj osobitný dar pre nás. Aké to je, dostať večný život, pretože Ježiš oň požiadal Otca? Nie je možné uveriť týmto veciam a zároveň sa cítiť bezcenný. Čomu veríš? Ak sa cítiš bezcenný, je to preto, že nedokážeš vidieť, ako veľmi si ťa Ježiš aj Otec cenia. Ježiš chce, aby si poznal jeho aj Otca, pretože to prináša večný život.

Ježiš pokračuje v modlitbe a hovorí: „Zjavil som tvoje meno ľuďom, ktorých si mi dal…“ Aké meno? Meno „Otec“. Pokračuje: „Tvoji boli a dal si ich mne…“ Toto je tak intímne! Predstav si otca, ktorý má veľmi vzácnu dcéru, ktorú hlboko miluje. Kým je dieťaťom, patrí svojmu otcovi. No keď dospeje, môže milovať iného muža. Otec, pretože miluje svoju dcéru, dá ju v deň sobáša tomuto mužovi. Nie sme len Božie deti, čo je naším dedičstvom – boli sme tiež darovaní Ježišovi, aby sme mu navždy patrili.

Potom – najlepší verš zo všetkých – Ježiš sa modlí za nás! Nemodlí sa za svet, ale za tých, ktorých mu dal Otec. A čo sa modlí? Modlí sa, aby v nás bol oslávený. Prečo? Pretože my zostávame na zemi, aby sme boli živými predstaviteľmi samotného Ježiša, kým on sa vracia k Otcovi. Predstav si štafetu. Ježiš nám odovzdal schopnosť zastupovať Otca na zemi. Našou úlohou je pokračovať v behu, pretože závod sa ešte neskončil, hoci Ježišov fyzický život na zemi sa skončil. Keď sa podarí vyhrať preteky, je to preto, že každý bežec v tíme zvládne svoju úlohu. Toto je úžasný spôsob, akým si nás Otec aj Ježiš ctia. Odpovedal Otec na Ježišovu modlitbu? Samozrejme, že áno.

A čo ty a tvoje vzťahy? Ktorý vzťah dnes môžeš budovať tým, že budeš živým predstaviteľom samotného Ježiša? Pokračuj v behu, kým sa závod neskončí. Potom budeš v nebi s Otcom a Ježišom, spolu so všetkými tými, do života ktorých si priniesol požehnanie tým, že si v ňom zohral svoju úlohu. Niet väčšej pocty, než je táto.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%