Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 29.3.2022

Utorok 29.3.2022

Dnešné evanjelium ukazuje dva rôzne prístupy k morálke. Morálka zahŕňa princípy, ktoré určujú, čo je správne a čo nesprávne, alebo čo je dobrým a čo zlým správaním. Toto je veľmi dôležité pochopiť, pretože Ježiš sa riadil inou morálkou, než Židia okolo neho. Keď Ježiš spochybnil ich morálku, odmietli ho, pretože verili, že oni majú pravdu a on sa mýli. Ba čo viac, Židia boli presvedčení, že Boh zdieľa ich názor – koniec koncov, bránili Zákon, ktorý On sám dal Mojžišovi. Preto sa Ježiš rozhodol spochybniť ich postoj spôsobom, ktorý poukazoval na jeho vlastné božstvo. Ak by ho Židia uznali za proroka alebo za poslaného Bohom, mohli byť ochotní vypočuť si ho, keď spochybňoval Zákon. Preto Ježiš verejne vykonal zázrak uzdravenia v sobotu. A potom povedal mužovi, aby zobral svoje lôžko a odišiel – čo bolo v sobotu zakázané! Týmto ľudí podnietil, aby premýšľali o dvoch prístupoch k morálke.

Aké sú teda dva prístupy k morálke a ktorých ľudí sa týkajú? Prvý prístup je definovaný Zákonom. Ohľadom Zákona však nastáva jeden problém. Čo sa stane, keď porušenie Zákona spôsobí dobro? A čo sa stane, keď obrana Zákona spôsobí škodu? Židia okolo Ježiša verili, že dodržiavanie Zákona za každých okolností je prvoradé – aj keby to znamenalo potrestať človeka za to, že urobil niečo dobré. Keď Ježiš uzdravil človeka v sobotu, Židia boli konfrontovaní s touto vadou vo svojej morálke.

Druhý prístup k morálke je definovaný láskou. Ježiš bol presvedčený, že láska má prioritu pred Zákonom. Aj ohľadom bezpodmienečnej lásky však vyvstáva problém. Čo sa stane, keď si láska vyžiada porušenie Zákona? Ako možno zachovať rešpekt k dodržiavaniu Zákona? Koniec koncov, ak tu nebude rešpekt k Zákonu – a väčšina ľudí nie je motivovaná láskou – potom v spoločnosti nastanú vážne problémy.

Ježiš položil tieto otázky všetkým zainteresovaným. Je veľmi poučné sledovať, ako jednotliví ľudia reagovali. Najprv sa pozrime na Židov. Bránili Zákon aj vtedy, keď Ježiš zázračne uzdravil muža, chorého tridsaťosem rokov. Ich srdcia boli tvrdé, pretože Zákon bol tvrdý. Neboli šťastní, v ich živote bolo málo ovocia Ducha. Prísne dodržiavanie Zákona vnieslo do ich sŕdc úzkosť a súd. Ďalej si všimnime muža, ktorý bol uzdravený. Keď bol uzdravený, najskôr poslúchol Ježiša, hoci to znamenalo porušenie Zákona. Ale neskôr, keď ho Židia konfrontovali s tým, že porušil Zákon, obvinil Ježiša, aby sa vyhol trestu. Inými slovami, spočiatku bol presvedčený, že má poslúchať toho, kto ho miloval, no neskôr poslúchol tých, ktorí sa mu vyhrážali. Spoločnosť má spôsoby, ako presadzovať svoje vlastné pravidlá. Uzdravený muž vo svojom živote priniesol tiež len málo ovocia Ducha. Ale čo ten, kto toto všetko videl a zaznamenal? Treťou osobou, ktorú si treba všimnúť, je Ján. Bol presvedčený, že Ježiš mal pravdu. Ján neskôr učil, že „Boh je láska“. A tak, ako je Boh vyšší, než jeho vlastné Zákony, tak aj láska musí byť vyššia, než Zákon. Ján mal srdce premenené láskou, aby prinášalo veľa ovocia Ducha. A koho sa ešte týka táto udalosť? Týka sa aj nás, pretože o nej uvažujeme.

Zaujímavou je pre mňa táto otázka: Pre koho bolo určené zázračné uzdravenie? Pre Židov nebolo prospešné. Uzdravenému mužovi prinieslo iba fyzický úžitok. Ale pre Jána, učeníka, ktorého Ježiš miloval, malo duchovný úžitok. Myslím si, že najväčší dar dostal Ján. A keďže Ján tento príbeh zaznamenal, môžeme aj my duchovne získať, keď si ho čítame v Biblii.

Ďakujem ti, Ježiš, za tvoju lásku a ďakujem ti, Ján, že si nám o nej všetko povedal.