Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 9.3.2021

Utorok 9.3.2021

Skús si predstaviť tú scénu. Troch mladíkov spútali a hodili do pece. Pec bola taká žeravá, že vojaci, ktorí ich tam vrhali, zomreli. Kráľ sleduje, čo sa bude diať ďalej. Vidí troch mladíkov, ako chodia v plameňoch bez akéhokoľvek zranenia! Už nie sú zviazaní a zdá sa, že jeden z nich niečo prednáša. Bola to modlitba. Je zaznamenaná, môžeš si ju prečítať v dnešnom čítaní. Kráľ žasol, pretože títo mladíci mali istotu, že im oheň neublíži – a mali pravdu. Povedali mu, že Boh, ktorého uctievajú, ich celkom ľahko dokáže vyslobodiť z plameňov. Potom sa však stalo niečo ešte prekvapivejšie. Kráľ zazrel vo vnútri pece štvrtú osobu, ktorej oheň tiež neublížil. (Myslím si, že ňou môže byť Ježiš, pretože nechce, aby ktokoľvek zahynul a je schopný kohokoľvek zachrániť. Zároveň má schopnosť zjaviť sa na ľubovoľnom mieste, kedykoľvek chce a zmiznúť, kedykoľvek chce.) Kráľ už toho videl dosť. Vyzval mladíkov, aby vyšli z pece a uveril v Boha Izraela.

Možno si praješ, aby tvoji politickí vodcovia verili v Boha. Alebo by si chcel, aby niekto z tvojich blízkych našiel vieru. Dnešné čítanie obsahuje niekoľko zásad, ktoré ti môžu pomôcť.

Po prvé, musíš niečo vyhlásiť. Zdá sa, že v Božom kráľovstve sa nič neudeje bez predošlého vyhlásenia. Mladíci boli zachránení, pretože ich Boh vyzval, aby vyznali svoju vieru. Keď vyslovili slová, ktoré im dal Boh, tieto slová sa naplnili. Takto funguje proroctvo. Proroctvo sa nenapĺňa vďaka prorokovi, ale vďaka Božiemu slovu, ktoré prorok vyslovil. Božie slovo sa nikdy nevráti k Bohu bez toho, aby splnilo svoj účel. Preto je dobré, aby si venoval čas rozjímaniu a otvoril svoju myseľ impulzom Ducha Svätého. Potom si zapíš akékoľvek potenciálne proroctvo, žiadaj o jeho potvrdenie a preveruj ho. Ak cítiš, že Ti bolo potvrdené, vyhlás ho.

Druhý princíp spočíva v tom, že Božie slovo, vyhlásené nad konkrétnou situáciou, pozýva Ježiša, aby konal. Ježiš žije v tebe a vo mne, takže je schopný prostredníctvom nás konať. Spomínam si na situáciu, keď učeníci požiadali Ježiša, aby prepustil zástupy, pretože sa potrebovali najesť. A Ježiš povedal: „Vy im dajte jesť!“ A oni to urobili! Ježiš sa modlil, vzdával vďaky a lámal chlieb a ryby, ale boli to učeníci, ktorí zástup nakŕmili. Takže, ak si urobil vyhlásenie, Ježiš môže od teba žiadať, aby si niečo podnikol. Alebo presnejšie, môže chcieť prostredníctvom teba konať. Preto buď vždy pripravený konať podľa Božieho slova, ktoré ti bolo dané.

Po tretie, zapisuj si do denníka slová, o ktorých si myslíš, že ti boli zjavené. Keby Azariášove slová neboli zaznamenané, neboli by sme dnes požehnaní jeho modlitbou. Zaznamenávanie prorockých slov povzbudzuje a posilňuje vieru každého, kto sa dozvie o tom, že sa proroctvo naplnilo. Môže priviesť človeka k viere, ako to bolo v prípade kráľa Nabuchodonozora.

🔎 Dvanásta prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.