Paľova búda, známa historická budova nachádzajúca sa v žilinskom lesoparku, má bohatú minulosť, ktorá siaha až do začiatku 20. storočia. Spočiatku slúžila ako obľúbená výletná reštaurácia a miesto na spoločenské stretnutia, no neskôr sa stala významným symbolom duchovného života v regióne. Dnes jej odkaz žije ďalej v podobe Univerzitného pastoračného centra, ktoré pôsobí ako miesto pre duchovnú a spoločenskú formáciu študentov.
Počiatky Paľovej búdy
V roku 1925 sa rozhodol žilinský hotelier Pavol Folkmann postaviť v lesoparku neďaleko Žiliny výletnú reštauráciu. Táto dvojposchodová drevená budova v secesnom štýle, zdobená dvoma charakteristickými vežičkami, sa stala vyhľadávaným miestom pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov z okolia. Mnohí sem prichádzali za oddychom, dobrým jedlom a pre nádherné výhľady na okolitú prírodu.
Zmena účelu budovy
Až do roku 1938 Paľova búda slúžila ako pohostinský a zábavný priestor. S príchodom vojnových rokov však nastali zmeny. V tom čase budovu odkúpil ženský rehoľný rád Sestier sv. Cyrila a Metoda, ktoré ju transformovali na miesto duchovného útočiska. Tento krok položil základ pre budúce využitie budovy v náboženskej a komunitnej službe.
Paľova búda ako súčasť univerzitného života
S postupom času sa duchovné poslanie budovy ešte viac upevnilo. V súčasnosti slúži ako Univerzitné pastoračné centrum, ktoré poskytuje priestor nielen na modlitbu a náboženské stretnutia, ale aj na kultúrne a vzdelávacie aktivity. Študenti tu nachádzajú miesto na duchovný rozvoj, podporu v ťažkých obdobiach a možnosť aktívne sa zapájať do života komunity.
Miesto pre všetkých
Univerzitné pastoračné centrum, nachádzajúce sa v historickej Paľovej búde, je miestom otvoreným pre všetkých. Nezáleží na náboženskom vyznaní či pôvode – každý, kto hľadá priestor na zamyslenie, duchovný rast alebo príležitosť k službe druhým, je tu vítaný. Historický duch Paľovej búdy dodáva týmto aktivitám jedinečnú atmosféru, ktorá spája minulosť s prítomnosťou.