Biblické zamyslenia: Druhý list Timotejovi #08

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

2 Tim 3, 1 – 9

Vedz, že v posledných dňoch nastanú nebezpečné časy. Ľudia budú totiž sebeckí, chamtiví, chvastaví, pyšní, rúhaví, neposlušní voči rodičom, nevďační, bezbožní, bezcitní, nezmierliví, ohovárační, nezdržanliví, suroví, bez lásky k dobru, zradní, bezhlaví, nadutí, milujúci viac rozkoše ako Boha; budú mať výzor nábožnosti, ale jej silu budú popierať. A týchto sa chráň! Lebo z nich sú tí, čo sa vkrádajú do domov a podmaňujú si ľahké ženy, obťažené hriechmi a hnané rozličnými žiadostivosťami, ktoré sa stále učia, a nikdy nie sú schopné spoznať pravdu. Ako sa Jannes a Jambres postavili proti Mojžišovi, tak aj oni odporujú pravde. Sú to ľudia so zvrátenou mysľou, nespoľahliví vo viere. Ale ďaleko sa nedostanú, lebo všetkým bude zjavná ich nerozumnosť, ako bola aj tamtých.

LECTIO

Pavol teraz ako prorok hľadí do doby „posledných dní“, ktoré budú predchádzať druhému príchodu Pána. Predpovedá zlé časy. Ľudia budú odpadať od viery. Odporcovia pravdy sú prirovnaní k egyptským čarodejníkom. Ich mená sú známe zo židovskej tradície. Keď mal Mojžiš vyviesť Izraelitov z Egypta, s Áronom šiel prosiť faraóna, aby ľud prepustil. Na Boží pokyn sa Áronova palica premenila na hada. Ale egyptskí čarodejníci a veštci urobili to isté. „No Áronova palica pohltila ich palice“ (porov. Ex 7, 8n).

„Uvedom si však, že v posledných dňoch nastanú ťažké časy“ (v. 1; ekum. prekl.).

MEDITATIO

Ťažké časy nenastávajú vinou materiálnej chudoby, ale vinou morálnej biedy ľudí, vinou prílišnej sebalásky a zameranosti na seba (porov. v. 2n).
Zdá sa, že zložitá doba nenastala pre rúhačov, chamtivcov, ohováračov, bezohľadných… ale pre tých, ktorým sa tieto veci protivia. Jednak preto, lebo je ťažké znášať krivdu a nespravodlivosť, ale aj preto, lebo je náročné žiť v prostredí nasiaknutom tým všetkým a zostať ohľaduplný, štedrý… teda nenechať sa „nakaziť“. A ešte náročnejšie je mať k týmto ľuďom Kristov postoj: neodplácať sa zlým za zlé; milovať tých, ktorí milujú iba sami seba; byť dobrí aj k nevďačným a zlým… Ale hlavne nestratiť lásku k Bohu i k ľuďom, čo nám pri neustálom tlaku hrozí. Ježiš nás vystríha: „A pretože sa rozmnoží neprávosť, v mnohých vychladne láska. Ale kto vytrvá do konca, bude spasený“ (Mt 24, 12n). Ľudsky je to nemožné. „Ale v tomto všetkom slávne víťazíme skrze toho, ktorý nás miluje“ (Rim 8, 37). Slávne víťazíme, ak sme napojení na Víťaza nad hriechom a smrťou. On je zdrojom sily, on je ten, ktorý udržiava moju lásku a nedovolí jej vychladnúť. Aby polienko prestalo horieť, stačí ho dať preč z pahreby, oddeliť ho od horiacich polienok. Neďaleko ohniska čoskoro vychladne. Obstojíme bez spoločenstva?

ORATIO

Aj keby som šiel dolinami, tam, kde číha smrť, viem, tvoja láska vyháňa strach. Aj keď budem sám čeliť bojom, ktoré život mi dá, tak nevzdám to, veď viem, že ťa mám. Nebojím sa Zlého, veď môj Boh je blízko. Ak môj Boh je blízko, koho sa mám báť? Nie, nie, ty neopustíš, keď dobre je či v časoch zlých; nie, ty neopustíš, v žiadnej chvíli ma neopustíš (pieseň).

CONTEMPLATIO

Ježiš – Víťaz nad hriechom a smrťou

AUDIOKNIHA ŽIVOT V OTCOVEJ LÁSKE

S radosťou vám dávame do pozornosti, že audiokniha Roberta a Vicki de Hoxar “Život v Otcovej láske” je v predaji.
👉Môžete si ju zakúpiť tu!

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*